Şimdiye kadar hayalini kurduğunuz veya alınması imkansız olarak düşündüğünüz spor arabaları sizler için bir bu listede hazırladık. Peki, bu şahane görünen spor arabaları 100 bin TL'ye kadar alabilirsiniz desek! Hadi gelinde bir birinden güzel spor arabalara beraber bakalım.

Spor araba denildiği zaman normal olarak “imkansız fiyatlarda” olduğu akıllara gelmektedir. Tek kapı diye tabir ettiğimiz otomobilleri, doğru araştırmalar yapıldığı zaman aslında alabileceğinizi anlayacaksınız. Belki de her gün yanınızdan geçen spor bir arabayı alabilme gücünüz var! Spor araba mantığı farklı kategorilerde incelenebilir. Hızlı spor arabalar olduğu gibi, sadece orta alt sınıfların modellerinde çıkardığı tek kapı arabalarda olabilir. Bizim sizlere sunacağımız 100 bin TL’ye kadar alınabilecek hızlı ve sıfır fiyatları astronomik olan spor arabalardır. Bu araçlarda kızlara veya arkadaşlarınıza gereğinden fazla hava atabilir ve hız konusunda oldukça tatmin olabilirsiniz.


Listemizdeki spor arabaların bazılarını belkide hiç duymadınız. Çünkü, üreticilerin tercih alanı dar olan tek kapı versiyonlarını ya fazla satamamıştır, ya da kısıtlı gönderim yapmıştır. Aşağıda sizler için hazırladığımız spor arabaların fiyatlarına bir kısım insan “O paralara şu model sedan alırım” deseler de, spor araba tercihi gerçekten ayrı bir dünyadır. Bakalım sizler için bir araya getirdiğimiz en uygun spor araba modellerini beğenecek misiniz?

#1 Honda S2000

#1 Honda S2000

Honda S2000, bağımlısı olanlar bir kenara, herkesin tutkunu olduğu bir spor arabadır. Duruşu ve tarzı bir çok spor arabadan farklı duruyor. 1999 yılında üretime aldıkları S2000’i, 2009 yılında üretimini durdurdular. Bu araç için şiirler yazıldığını söylesem eminim ki şaşıracaksınız!

- Sponsorlu -

S2000 modelinin insanlar arasında lakabı “Halk tipi Ferrari” dir. Buradan çıkan sonuç, İtalyan devi ve akıl dışı arabalar üreten Ferrari’ye benzetilmesi, kalitesini açıklıyor. Küçük kasa yapısının altında bir çok şaşırtıcı unsurlar barındırıyor. Modası geçmeyen kasa yapısı 2017 yılında dahi yeni muamelesi görmektedir. Üstü açılabilen elektrikli tavan yapısı ile güneşli havaların en popüleri olabilirsiniz!

Honda S2000 gerçek bir “Japon Style” örneğidir. Küçük yapısı hem çevik duruyor hemde kendini unutturmayacak kadar sexi! Honda S2000’in en çok beni etkileyen yanı hafif öne eğik yapısıdır. S2000’de standart olarak 17″jantlara sahip olsa da, ufak işlemlerle 18″ veya 19″ölçülere çıkartabilirsiniz.

Lastiklerin çamurluğuna yakın duruşu, daha sert süspansiyon ile harika yol tutuşlar sağlıyor. Kasa yapısında ağırlık dengesi adına %50-%50 dağılım yapılmış. Bu araca yerleştirilen en büyük özellik sanırım arkadan itiş özelliğidir. S2000’in ile ilgili uyarıcı bir şeyler demem gerekirse; lastiklerinizin sürekli eskime sorunu olacaktır!

Motor kısmında daha serseri olan S2000’de, 2.0 litre hacminde ve 240 beygir güç üreten bir üniteye sahip. 208 nm tork üretebilen Honda S20006.2 saniyede 100 kilometre hıza çıkıyor. Daha fazla güç yüklendiğinde neler yapabileceğini siz tahmin edin! Küçük canavarla maksimum 240 km/h süratlere çıkabiliyorsunuz.

#2 Mazda RX-8

#2 Mazda RX-8

Listemize bir Japon ustası daha getirdik. Mazda, 2002 yılında üretime aldığı RX8 modelini, spor araba sınıfında en iyi yapmak için en iyi teknolojilerini kullandı. Kasa yapısını Honda’nın S2000 modeline çok benzetirim. Benzetmemin sebebi de, spor araba savaşlarında çok yakın tepkiler vermesinden kaynaklı olabilir.

1971 yılından günümüze kadar devam eden RX1, RX2, RX3, RX4, RX5, RX7 ve RX8 ile sonlandırılmış. Mazda, RX7 modelinin üretimine devam edecekken RX8’i çıkarması, mantığın son çıkarılan modeline kaymasına neden olmuş.

RX8 modeli motor hacmi avantajı ve içerisine yüklenen fazla güçlerle etrafına fazlaca hayran kitlesini topladı. Mazda’nın sağlam benzinli motorları ile çıktığı bu yolda, performans serisi arabalarında iyi sunum yapması kazancına olmuştur.

MX-5 şasisi üzerine yapılan RX8, denge ve ağırlık konusunda  %50-%50 olacak şekilde motor konumlandırılması yapılmış. Gövde yapısı alüminyum ve plastik parçalardan imal edilmiş. Normal şartlarda 4 kapılı olan yalnız 2 kapılı bir otomobile daha yakın olan RX8, kolay binilmenin yolunu da böyle bulmuşlar.

RX8’in motoru hakkında bilgi vermek gerekirse; 1.3 litre hacme sahip Wankel motoru 237 beygir güç üretmektedir. 216 nm tork sağlayabilen ünite, RX8’i 6.5 saniyede 0’dan 100 kilometre hıza çıkartabiliyor.

Sınırlandırılmış mı bilemiyoruz ama maksimum 240 km/h yapabiliyor. İkiye bölünmüş hacim ve silindirlerin çalışımı muazzam değerler sunuyor. İşte, hava atacağınız bir araba daha sizlere vermiş olduk.

#3 2003 Model BMW M3

#3 2003 Model BMW M3

M3, belki de BMW’nin en efsane modelidir. Yüksek performans isteyenlere özellikle 2003 yılı çıkan modelleri en tutulan kasasıdır. 1985 yılında 3 serilerinin performans serisi olarak çıkış yapmış ve aerodinamik açıdan kusursuz bir araba olmuştur. E46 kasa M3’ler tahmin edemeyeceğiniz kadar ilgi odağı olmuştu.

2000 yılında E36 kasadan E46 kasaya geçilmesiyle BMW, daha güzel bir yapıya bürünmüştü. Zaten, BMW araçlarının sportif olmayanı da yok desek yanlış olmaz! Far yapısı mercekli ve daha geometrik şekillerde yapılmış. Böbrek ızgaralara krom süslemeler ilave edilmiş. M3, standart 3 serilerinden “M” parçalarla ayrılmaktadır.

Bagaj kapağına entegreli rüzgarlığı M3’ün daha fazla agresif yapısını ortaya çıkarmış. “L” stil stop farları ve difüzörde toplanmış dört çıkış egzozlar motorun yapısını belli ediyor. E46 M3’ün modifiye firmaları tarafından yapılan dizaynlarını düşününce, en güzelini yapabilmek için ortaya akıllara zarar grafiklere sahip M3 çıkarmışlardı.

BMW üstünde çalıştığı en performanslı motorlardan birini M3 modeli düşünmüş. 3.2 litre hacme sahip motoru, 343 beygir güç üretebiliyor. 6 silindirli motoru ayrıca 365 nm tork üreterek M3’ü 5.2 saniyede 100 kilometre hıza çıkartabiliyor. BMW, M3 modelinde de maksimum hızına sınırlama getirmiş ve 250 km/h olarak belirlenmiş. Aktarımlarını da 6 ileri otomatik SMG şanzıman ile sağlıyor.

#4 2008 Model Honda Type-R

#4 2008 Model Honda Type-R

Honda Type-RRacing” kelimesini tam anlamı ile uygulayabilen bir spor arabadır. Honda’nın Civic modelinin yüksek performans temsilcisi Type-R, güç sarhoşluğu yaşamak için üretilmiş bir otomobildir. Her ne kadar Honda bu ismi pist yarışçıları için düşünse de, daha sonradan VTEC ile gelen yoğun ilgi Type-R’ın yol versiyonlarının çıkışına neden olmuştur.

Honda’nın en zevkli sürüşlerini sunduğu spor arabaType-R’da 2.0 litrehacminde, 201 beygir güç üretebilen VTEC ünite barındırıyor. Hünerlerini çok iyi sergilen Type-R, 6.6 saniyede 100 km/h çıkış yapıyor ve maksimum 235 km/h süratlere zorlanmadan gelebiliyor. Honda Type-R’ı listemizin en gözde arabaları arasına rahatlıkla koyabiliriz.

#5 2014 Model Kia Pro Ceed GT

#5 2014 Model Kia Pro Ceed GT

Koreli üreticinin, orta sınıf spor hatchback tarafını temsil ettiği Pro Ceed, sergilediği soft görünümünden dolayı bir çok kişinin tercihi olmuştur. 2013 yılında üretimine başlanan Pro Ceed, Kia’nın yeni nesil tasarım anlayışı ile imal edilmiştir. Doğrusu, Kia ilk P. Ceed GT’yi tanıttığında, Koreli firmanın artık her konuda mükemmele yakın otomobiller üretebildiğini anlamıştım.

Pro Ceed’in arka kısmının toplu bir yapısı var. Yan kısımdan gelen doygun yapı, arka kısma kadar devam ettirilmiş. Ceed, gayet sade stop far grubuna sahip. Biraz aşağıya indiğimizde de çift çıkış egzoz ve geri vites ile sis farının bütün olarak koyulduğu ikinci far grubunu görüyoruz. Bütün olarak baktığımızda Kia Pro Ceed GT favori olabilecek bir tek kapı spor arabadır!

Pro Ceed GT’nin 1.6 benzin ve dizel olmak üzere iki seçenekte alabiliyorsunuz. Benzinli ünite özelliklerini söyleyecek olursak; 150 beygir güç ve 265 nm tork üretebiliyor. Oldukça seri değerler veren P.Ceed GT 7.7saniyede 100 km hıza çıkabiliyor. Dizel motor ünitesi ise 128 beygir güç ve 260 nm tork üretiyor. 1.6 CRDI dizel ünite Pro Ceed GT’yi 11.7 saniyede 100 km hıza çıkartabiliyor. Benzinli ünite maksimum 230 km/h hız yapabiliyorken, dizel ünite 190 km/h sürate çıkabiliyor.

#6 2014 Model Peugeot RCZ

#6 2014 Model Peugeot RCZ

2009 yılında ilk tanıtımı yapılan RCZ, 2010 yılı itibariyle yollara çıkış yaptı. Bu spor araba 80 ülkeye gönderilmesine karşı ABD’ye gönderimi yapılmamıştı. RCZ‘nin yapısına baktığımızda gerçekten de Peugeot tarzı olduğu anlaşılıyor. RCZ, sıra dışı ve hiç bir modelin taklidi değildi. Çıkış yaptığı yılda “Coupe Of The Year” ödülüne layık görülmüştü. Ve bundan sonraki süreçlerde ard arda 5 kez “En iyi spor araba” ödüllerini aldı.

RCZ’nin 1.6 TPH benzinli ve 2.0 HDI dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile alabiliyorsunuz. 1.6 THP motor 156 hp güç ve 240 nm tork sağlıyor. 8 saniyede 100 km/h kalkış yapan RZC 217 km/h maksimum süratlere rahatlıkla gelebilmektedir.

#7 2013 Model Mini John Cooper Works

#7 2013 Model Mini John Cooper Works

John isminin nereden geldiğini merak edenler için; Mini firmasının yarış versiyonları üretimi için açılmış ve Mini’lerin asıl sahibi John Cooper’ın oğlu Michael Cooper tarafından kurulmuş ayrı bir firmadır. Bu firma genel olarak Mini modellerine performans parçaları ve aksesuarlar üretmektedir.

Mini modellerine “John” ismini ekledikten sonra Mini Cooper’ların daha agresif bir hal aldığını görebiliyoruz. Ön kısmın klasik kalıplarına devam edilirken, çerçeve yapısı ile ızgara üstünde renk ve farklı parça uygulamasına gidilmiş. Tampon kısmında Mini John Cooper’a özel yapılarak 5 hava girişli ve standart Cooper’lar göre çıkıntılı yapılmış.

Mini marka araçlara genellikle 1.6L hacim üniteler koyulmaktadır. John Cooper Wroks modeline de aynı şekilde 1.6 litre koyulmuş. Ancak hacim olarak diğerleri ile aynı olasa da, güç bakımından John Cooper’ın daha tatminkar değerler verdiğini görüyoruz. John Cooper’ın ünitesi 218 beygir güç ve 280 nm tork üretebilen benzinli bir motordur.

Oldukça seri hareketler sergileyen Cooper, 6.9 saniyede 100 km/h sürate çıkmaktadır. Diğer taraftan maksimum hızına baktığımızda karşımıza 224 km/h rakamı çıkıyor. Temelleri spor arabalar üzerine kurulu olan Mini’nin, John Cooper Works versiyonu sizleri daha üst klasmanda hissettirecektir.

#8 2011 Model Seat Leon Cupra

#8 2011 Model Seat Leon Cupra

Seat LeonVW bünyesinde üretilen ve grubun en mix arabası diyebiliriz. Çünkü 1998 yılında çıkış yaptığında Golf MK4 ve Audi A3 modellerinden oldukça faydalanıldı. Leon, bizim pazarımızda da fazlasıyla ilgi gördü.

Leon’un 1. nesli ile Seat herkesin aklını başından alacak bir versiyon çıkartma kararı aldı. Ve aracın ismini “Cupra” olarak belirlendi. 2006 yılındaysa 2. nesil Cupra’lar yolları devralmıştı.

Cupra’nın motoru VW grup üyesi Audi’den alınmıştır. 2. nesil Cupra 2.0 litre hacminde TFSI üniteye sahiptir. Bu ünite 240 beygir güç ve 300 nm tork üretmektedir. Gücünü içeride oldukça hissettiren Cupra, 6.4 saniyede 0-100 kilometre hıza çıkabiliyor.

Bunun yanında maksimum olarak gösterge panelinde 240 sayısına kadar ibrenizi götürebiliyorsunuz. Seat Cupra, gücü ve şekliyle 100 bin TL’ye kadar alacağınız farklı bir spor araba olacaktır.

#9 2014 Model Volkswagen Scirocco

#9 2014 Model Volkswagen Scirocco

Eski ve yeni model 45 otomobil içeriğimize de konu olan Scirocco, 2008 yılında çıkış yaptığı yeni nesli ile kendine hayran bırakmıştı. Orta sınıf spor arabalar arasında yapısı itibariyle en hareketli arabalar arasındadır. VW’nin akıllıca davrandığı Scirocco harekatı oldukça iyi sonuçlandı.

Scirocco’nun kendine has duruşu ile tarz olmak isteyenler spor arabasıdır.Çekik gözlü sinirli bakışları Scirocco’yu tercih sebebi yaparken, geniş difüzörleri ile muhteşem bir ön görünüm sunuyor.

Yan uç kısımdan Golf modelini oldukça andırıyor ve burundan geriye doğru baktığımızda daralan bir yapıda olduğunu görüyoruz. Özellikle camlar arka kısma gelindiğinde oldukça küçülüyor. Scirocco’da 205/50 R18 standart jant bulunmaktadır. Sanırım donanıma göre fark ediyor ki 17” seçeneği ile karşılaşabilirsiniz.

Scirocco’yu 1.4L ile 2.0L arasında değişen motor ile sahip olabiliyorsunuz. 1.4 TSI benzinli motor125-160 beygir arası güç üretiyor. Scirocco 160hp’lik ünitesi ile 8.0 sn’ye de 100 km hıza çıkabilmektedir. Benzinli motorda en güçlüsünü tercih ederseniz karşınıza 2.0 TSI çıkacaktır. Bu motor ünitesi 220 hp güç ve 350 nm tork üretebiliyor. Ve Scirocco’yu 6.5 sn’de 100 km hıza çıkartıyor. Dizel tarafına baktığımızda 2.0 TDI motorlar çıkıyor.

Dizellerde alabileceğiniz güçler 150-184 hp arasındadır. 184 hp’lik versiyonu 380 nm tork üretebiliyor ve 7.5 sn’de 0-100 km arasına gelebiliyor. Bu seçenekleri DSG şanzıman ile de alma şansınız vardır. Scirocco’ya genel bir değerlendirme yaptığımızda; fiyatına göre oldukça fazla özellikler ve yüksek güçler sunmaktadır.

#10 2014 Model Volkswagen New Beetle

#10 2014 Model Volkswagen New Beetle

VW, yılların eskitemediği Beetle modelini 1998 yılında tekrar ele alarak üretmeye başlamıştı. Adına da New Beetle koyularak, tamamen özgün bir yapıya kavuşturuldu. Çünkü, New Beetle önden çekişli ve motoru öndeolan bir araba olarak değiştirildi. Her ne kadar kaplumbağa tasarımı devam ettirilse de  o, artık yeni bir Beetle haline gelmişti.

New Beetle’da 1.2 ile başlayarak 2.0 litreye kadar motor seçenekleri sunuluyor. En düşük benzinli 1.2 TSI 105 hp, en yüksek benzinli 2.0 TSI ünitedir. Dizel olarak düşündüğünüzde sadece 2.0 TDI ile satın 

- Sponsorlu -


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları