UHD 4K çözünürlüğünün ortaya çıkması, grafikler için daha net çözünürlükler ve daha ince ayrıntı getirdiği için oyun oynamanın zevki daha yükseldi.

Bununla birlikte, 4K, kayda değer bir yükseltme iken, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ile oynuyorsanız , 4K TV'nizden  veya oyunlarınızdan tam bir deneyim elde edemezsiniz . Hem Sony'nin mevcut konsolları - PlayStation 4 ve 4K uyumlu PlayStation 4 Pro -, doğru görüntü ve doğru kurulum koşuluyla HDR'yi destekler. Daha renkli, canlı oyunlar için 4K / HDR TV ve PS4 veya PS4 Pro konsollarınızdaki HDR oyununu nasıl kuracağınıza ilişkin bu kılavuzu bir araya getirdik.

- Sponsorlu -

Önce TV'nizi kurun!

  1. Konsolunuzun TV'nizde bir HDMI 2.0a / HDCP 2.2 uyumlu bağlantı noktasına bağlı olduğundan emin olun  . 4K / HDR TV'ye sahip olduğunuz için tüm bağlantı noktalarının kullanılabilir olacağını düşünebilirsiniz, ancak çoğu durumda yalnızca bir veya iki bağlantı noktası HDMI 2.0a / HDCP 2.2 etkinleştirilmiş demektir. Daha şaşırtıcı olan şey, ihtiyaç duyduğunuz uyumlu HDMI bağlantı noktasının HDMI 1 olması gerekmiyor olmasıdır. Bazen TV üreticileri portları etiketleyerek görmenizi sağlar, ancak bu etiketler bile yanıltıcı olabilir. Kesin olarak emin olmak için hangi HDMI bağlantı noktalarının HDMI 2.0a'yı desteklediğini belirlemek için üreticinizin web sitesinde TV modelinizin özellik bölümüne göz atın ve bunlardan birini konsolunuz için kullanın.

2

TV'nizin ayarlar menüsünü açın. Görüntü ayarları bölümüne gidin, ardından TV'nizin "oyun modu" nu bulmak için hazır ayarlara bakın. Bu mod, görüntü işleme sürecini kısaltıyor ve görüntü kalitesiniz hafif bir vuruş gibi gözüküyor olabilir (sabitleyeceğiz bunun da ötesinde), ancak girdi gecikmesini de azaltacaktır; bu nedenle, rekabetçi bir oyuncuysanız, Oyun Modu'nu kullanmak, çok oyunculu eşleşmelerde size rekabetçi kalmanızı sağlayacaktır. Genellikle tek oyunculu oyunlar oynarsanız (veya grafik ve resim kalitesini performans üzerinde değerlendirirseniz), devam edin ve gözlerinize en uygun hangisini seçerseniz seçin - genellikle "film", "sinema" veya "standart" modlarını tercih ediyoruz.PS4 veya PS4 Pro'nuzu kurun

PS4 veya PS4 Pro'nuzu kurun

TV'niz kurulduktan sonra oraya en yakın yol buradasınız. Tek yapmanız gereken konsoldaki HDR'yi etkinleştirmek. PS4 ve PS4 Pro genelde HDR'nin TV'nizde otomatik olarak algılanıp ayarların kendisini ayarladığını algılayacak olsa da, her zaman aynı değildir ve ne olursa olsun kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. İşte bunu yapmak için.

3

Sonra televizyonunuzda HDR'yi etkinleştirmeniz gerekir. Resim ayarları menüsüne dönün. Buradan, hangi TV'nizin türüne bağlı. Bazı televizyonların ana resim ayarları menüsünde HDR ayarları var ise bazıları "giriş ayarları", "gelişmiş resim ayarları" veya hatta ana seçenekler menüsü altında listeleyecektir. "HDMI HDR", "HDMI Renk Alt Örnekleme", "HDMI HD Ultra Derin Renkli", "HDMI UHD Renkli", "10 Bit Renkli" veya benzeri bir ayar arıyorsun. Konsolun takılı olduğu HDMI bağlantı noktası için bu ayarı etkinleştirmeniz (başka bir deyişle "açık" konumuna getirmeniz gerekir). TV'nizin HDMI HDR ayarlarını nereden bulacağınızdan emin değilseniz, kullanım kılavuzuna bakın veya üreticinin web sitesini kontrol edin .

4

Televizyonunuzun HDR içeriğini oyun konsolunuzdan kabul edecek şekilde ayarlanmış ancak resim kalitesini ince ayarlamak isteyebilirsiniz. Parlaklık ve kontrast kontrollerini tatmak için ayarlamanızı öneririz, ancak bu ayarları değiştirmeden başlamadan önce TV'nizin bir çeşit HDR içeriği görüntülemesini istiyorsunuz. Bu, konsolunuz için bir HDR oyunu veya Netflix, Amazon veya Vudu aracılığıyla HDR'de bir film veya TV adı olabilir. Bir çeşit HDR içeriğini oynattıktan sonra (birçok TV bunu ekrana bir HDR logosu koyarak teyit eder), TV'niz HDR modunda olacaktır. Bu noktada, ayarlamalar yapmak için resim ayarlarına gidin. Bu moddayken ayarlar yaparak yalnızca resim kalitesini ayarlamış olursunuz TV'nin HDR modu için - bu, SDR içeriğini izlediğiniz saatler için resim kalitesi ayarlarını etkilemez, Netflix'te bir HDR olmayan film, standart bir Blu-ray disk veya iyi yayınlanmış radyo yayınları olsun.

  1. Konsolu TV'nize düzgün şekilde taktıktan sonra, cihazı açın ve ayarlar ekranına gidin. Sistem Bilgisi sekmesinde, HDCP'nin işaretli olduğundan emin olun.
  2. Ardından Ses ve Ekran menüsünü açın, ardından Video Çıktı Ayarları'nı seçin. Bu ekranda HDR seçeneğini ve Derin Renkli çıktıyı Otomatik olarak ayarlayın.

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/gaming/how-to-set-up-hdr-gaming-on-ps4-and-ps4-pro/

- Sponsorlu -


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları