Sağlıklı bir yaşam tarzı takip etmek isteyen herkes, güvenli ve sağlam olmak için en az 8 saat uyumamız gerektiğini biliyor. Ancak pek çok insan bundan daha fazla uyumamanın tavsiye edilmediğini bilmez. Her iki durumda da, çok fazla uyku yanı sıra eksikliği, sağlığımıza zarar verebilir .

6. Kilo alımı ile ilgili sorunlar

6. Kilo alımı ile ilgili sorunlar © Depositphotos

Farklı çalışmalar uykunun kısa ve uzun süreler hem olduğunu göstermektedir bağlı diyabet ve obezite ile. Bu gerçek belli değil ama doktorlar bizim yapmamız gerekenden daha az hareket ettiğimizi iddia ediyor, bu yüzden kilo alıyoruz. Çok geç uyandık ve fiziksel aktiviteler için zamanımız kalmadığı için.

5. Depresif bozukluklar

5. Depresif bozukluklar https://pixabay.com/en/walk-beach-andar-clouds-august-1724919/

Depresif bozukluklardan muzdarip kişiler de uyku bozuklukları yaşarlar. Bazen, muhtelif arıza türlerinde kişiler normalden daha çok uyurlar. Bu bir kısır döngü zira uzun uyku umutsuzluğa ve halsizliğe sebep olur . Daha çok uyuyorsunuz ve sabahları yatağınızdan çıkmak istemiyorsanız, dünya sizi heyecanlandırmıyor ise  bu açıklanan depresyona sebep veriyor .

4. Kalp hastalığı

4. Kalp hastalığı shutterstock.com

Defa fazla zaman uyursanız, yanlızca kıymetli saatlerinizi kaybetmezsiniz, bu arada kalp hastalığına yakalanabilirsiniz . Günümüzde kalp meseleleri en süregelen ölüm sebepleri arasındadır ve gece 8 saatten çok uyumak, kalp krizinden can verme şansınızı% 34 artırır .Dahası, incelemeler kadınların erkeklerden henüz fazla zaman uyuma ihtimalinin yüksek olduğunu ispatlıyor, bu sebepten aşırı uyku ile kalp hastalığı arasında yakın bir bağlantı olduğunu akılda tutmaları gerekmektedir.

3. Baş ağrısı

3. Baş ağrısı https://pixabay.com/en/woman-sad-depression-headache-2609115/

Uykusuzluk baş ağrısına neden olur, fakat aynı zamanda çok uzun uyuduğumuzda da olur . Hafta sonları ve tatillerde bile çok fazla yatakta yatmamalıyız. Aksi takdirde, korkunç bir baş ağrısı ile uyanabiliriz.

Mesele şu ki aşırı uyku , beyindeki nörotransmiterlerimizi ve serotonin seviyemizi  etkiler .

2. Hafıza sorunları

2. Hafıza sorunları https://pixabay.com/en/mental-health-mental-health-head-3337026/

Bir çalışmaya göre  , uzun uyku beyin çalışmamızı etkiler. Dahası, eğer genellikle geceleri uyanırsanız, yeterince derin bir uykuya dalmayabilirsiniz, bu nedenle uyanırsınız.

Bu da beynimizin bilişsel işlevlerini ve ayrıntılara odaklanma ve hatırlama yeteneğini etkiler .

1. Uykusuzluk

1. Uykusuzluk © Depositphotos

Şaşırtıcı gelebilir, ancak bazen uykusuzluk, aktivite ve uyku ile birlikte sağlıksız alışkanlıklardan kaynaklanır. Örneğin, bilgisayarın başında geç kalırsanız ve ertesi gün daha uzun süre uyumaya karar verirseniz, uykusuzluk çekebilirsiniz. 

Daha az (ve daha iyi) nasıl uyuyabilirim?

Daha az (ve daha iyi) nasıl uyuyabilirim?

Vücudunuzun 7-8 saat içinde tamamen iyileşmesini sağlamak için şu sağlıklı uyku kurallarına uymaya çalışın :

  • Sağlıklı yemek ye.
  • Alkol alımını azaltın.
  • Egzersiz.
  • Uyan ve aynı anda yatağa git.
  • Kafeinli içecekler ve büyük öğünler tüketmeyin.
  • Yatak odanızın sessiz, karanlık ve dinlendirici olduğundan emin olun.

Her gece kaç saat uyuyorsunuz? Senin için yeterli mi?


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları