Queensland Üniversitesi'nden bilim adamları düşündüm 48 yaşında yaş ortalaması kadınlarda menopoz belirtileri yaşamaya başlar olduğuna işaret. Menopoz, bir kadının bir yıl boyunca dönemine sahip olmamasıyla başlar. Bu süre zarfında, kadınlar vücutta hormonal değişiklikler ile bağlantılı hoş olmayan belirtiler olabilir.

1. Ruh hali

1. Ruh hali

EW Freeman ve Pennsylvania Üniversitesi'nden meslektaşları, menopoz sırasında kadınların 9 yıllık bir çalışmasını gerçekleştirdi. Semptomlar ve sağlıktaki değişimleri tartıştıkları anketlerle, katılımcılarla görüşme yaparak bilgi topladılar.

Bu sayede, menopoz döneminde kadınların ani ruh hali dalgalanmaları olabileceğini keşfettiler . Zamanla, ruh hali değişimleri fizyolojik değişikliklerle birlikte daha az görülür.

2. Sıcak basma

2. Sıcak basma

Emory Üniversitesi'nden bilim adamları okudu menopoz döneminde sıcak basması ve terleme. İlk başta, kadınlar ateşli ve terli hissederler, yüzünde ve boynunda kırmızılaşırlar ve sonra soğuk hissederler. Bu araştırmada yaşları 45 ile 55 arasında olan sağlıklı kadınlar yer aldı.

Sonuçlar, bu semptomların kadınların% 25.7'sinde tespit edildiğini, ancak menopozun geç döneminde kadınlarda bu semptomların% 52.6'sında görüldüğünü göstermiştir  . Semptomları daha az fark etmek için, belirli baharatları, otları ve alkolü diyetinizden çıkarmalısınız. Ve eğer sigara içiyorsanız, sigara içmeyi bırakmalısınız.

3. Zor uyuma

3. Zor uyuma

Uyku sorunları, menopoz olan kadınların en popüler şikayetlerinden biridir. Urbana-Champaign'daki Illinois Üniversitesi'nde, 45-55 yaş arası kadınlardan oluşan yeni bir araştırmada , uyku sorunları, menopozun farklı aşamalarında meydana geldiğini, ancak depresyon ve sıcak basmalarıyla ilişkili olduğunu keşfetti . Profesör Rebecca Smith, diğer problemler çözülürse uykunun normale döneceğini söylüyor.

4. Depresyon

4. Depresyon

Virginia Üniversitesi'nden Anita Clayton MD, menopoz ile depresyon gelişme riski arasında bir bağlantı olduğunu tahmin etmiştir. Ayrıca, bu dönemde kadınlar için bazı öneriler getirdi.

Menopoz hayatın normal bir parçası ve çoğu kadın benzer şekilde deneyimliyor. Bununla birlikte, bazı kadınlar fiziksel ve psikolojik sağlık açısından daha savunmasız hale gelmektedir. Depresif olma riski yüksektir.

Kadınlar zamanında doktora giderse ve depresyon için test yaptırırsa, semptomları azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

5. unutkanlık

5. unutkanlık

Chicago'daki Urbana-Champaign ve Northwestern University'deki Illinois Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar, menopoz geçiren kadınların hafıza problemleri yaşayabileceğini göstermiştir . Haftada en az 35 kez olmak üzere 44'ü 62 yaşına gelmiş 68 kadın, menopoz semptomları, duygudurumu ve hafızasıyla ilgili anketleri tamamladı.

Daha sık sıcak basması olanların testleri daha da kötüleşti ve daha az sıcak basması olan kadınlara göre daha uzun süre hafıza sorunları yaşadılar. Ayrıca, daha fazla olumsuz duygu bildiren kadınlar, daha az olan kadınlara göre testlerde daha da kötüleşmiştir.

6. Vasküler problemler

6. Vasküler problemler

Colorado Üniversitesi'nden bilim adamları menopoz semptomları ve vasküler problemler arasında bir bağlantı buldular. Çalışmanın baş yazarı Kerry Hildreth, “ Menopozal geçiş, kadınlar için vasküler sağlık açısından savunmasız bir zamandır ” dedi. Hayatlarının kalitesini olumsuz etkiler.

Bu dönemde kardiyovasküler sisteminize iyi bakmalısınız. Ayrıca bacaklarda ve kollarınızda şişme yapabilir ve azaltmak için akşamları daha az su içmelisiniz.

7. Baş ağrısı

7. Baş ağrısı

Cincinnati Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan yeni bir araştırmaya göre, kadınlar migrenlere yaklaştıkça migren baş ağrıları ısınır . Genel olarak, kadınlar erkeklerden daha fazla baş ağrısına sahiptir ve menopozdaki sıklığı % 76 oranında artabilir .

“Doktorlar, perimenopoz ve menopoz zaman periyotlarında meydana gelen değişiklikleri düzelten hormonal tedaviler reçete edebilirler” diyor çalışmanın yazarlarından Jelena Pavlovic.

8. Stres

8. Stres

Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesinde Psikiyatri Bölümü'nden bir çalışma öneriyor menopozal geçiş sırasında sık görülür östradiol dalgalanması (östrojen formu) psikososyal stres duygusal hassasiyetini artırabilir.

Daha spesifik olarak, sonuçlar bir östradiol dalgalanmasının kadınların toplumsal reddedişe olan duyarlılığını arttırabileceğini düşündürmektedir  . Bu duyarlılık psiko-sosyal stresleyicilerle birleştirildiğinde, kadınlar klinik olarak anlamlı depresif belirtiler geliştirmede özellikle savunmasızdır. Fiziksel aktivite, yoga ve meditasyon bu semptomlara yardımcı olabilir.

9. Düşük libido

9. Düşük libido

Kadınlar son adet kanamasından hemen sonra kayda değer yaklaşık 20 ay önce cinsel fonksiyonlarındaki azalmayı ve bir yıl deneyim ve bu azalma devam eder, ancak biraz daha yavaş bir hızda, aşağıdaki 5 yıl içinde, bir uygun  çalışma Wake Forest araştırmacı tarafından yönetilen Sağlık Merkezi.

KUĞU çalışmada orta yaşlı kadınların yüzde 75'inden fazlası seks olduğunu bildirdi orta çalışma başladığında onlara son derece önemlidir . Irk ve etnik köken, cinsel işlevin azalmasında önemli bir rol oynadı; Afrikalı-Amerikalı kadınlar, daha küçük bir düşüş yaşadılar ve beyaz ırklarla karşılaştırıldığında, Japon kökenli kadınlar çok daha büyük bir düşüş yaşadılar.

Bonus: Menopoz döneminde yiyecek

Bonus: Menopoz döneminde yiyecek

Menopoz sırasında iyi bir diyetiniz varsa  , bu geçişinizi kolaylaştırabilir.

  • Kalsiyum almak için yeterli süt ürünleri yiyin.
  • Ekmeğinden, pirinçten, taze meyve ve tahıllardan lif alın.
  • Çok su iç.
  • Alkol tüketiminizi sınırlayın.
  • Şeker ve tuzu kesin.

Fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmek için, menopoz sırasında vücudunuza gelen tüm değişiklikler hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sağlığınıza nasıl iyi bakıyorsunuz?


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları