Bilim adamları, uydu görüntülerinde görülen büyük penguen kümeleri tarafından fark edildi.

Antarktika'nın uzak kesimine yapılan bir bilimsel keşif hoş bir sürpriz sahne  oldu: nüfusu iklim değişikliği nedeniyle düşen 1.5 milyondan fazla penguenin gizli bir saklandığı yer ortaya çıktı.

Cuma günü yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim adamları Adaralı penguenlerin bu daha önce bilinmeyen "Süperkolonisi" ni, Tehlikeli Adalar üzerinde keşfettiler: Antarktika Yarımadası'nın kuzeydoğusundaki uzak, buz gibi adalarda.

Louisiana State Üniversitesi'ndeki oşinografi ve sahil bilimleri yardımcı doçenti ve gazetenin yazarı Michael Polito, BuzzFeed News'a "Temel olarak bu penguenlerle kaplıydı" dedi.

Adélie penguenleri yalnızca Antarktika'da bulunur ve nüfusu yarımadanın batı tarafının çoğunda, insan yapımı iklim değişikliğiyle bağlantılı yükselen sıcaklıkların deniz buzunu erittiği belirgin bir düşüş görmüştür . "Ancak doğu tarafta neler olup bittiğini bilmiyorduk, çünkü çok buz gibi bir yere ulaşmamız zor."

Derin pembe penguen kuspusunun ("guano" olarak adlandırılır) geniş aralıklarla neye benzediğini gösteren uydu görüntüleri bilimadamlarını, bölgenin önceden bilinmeyen bir penguen popülasyonuna ev sahipliği yapabileceği yönünde cezbetti.

Araştırmanın bir yazarı olan Stony Brook Üniversitesi ekoloji ve evrim profesörü olan Heather Lynch, BuzzFeed News'a verdiği demeçte, "Bu tamamen beklenmedik ve kesinlikle ilkel bir yanlış olabilir, yanlış bir pozitif olabilir" diye belirtti.

Aralık 2015'te 10 bilimadamından oluşan bir ekip, Weddell Denizi'nin deniz buzundaki girdapının kenarında tehlike arz eden Danger Adaları'na yolculuk yaptı. Polito, oraya vardığında beklediklerinden daha fazla pengueni keşfettiklerini söyledi.

 Rachael Herman, Stony Brook Üniversitesi / Louisiana Eyalet Üniversitesi

Grup, 751.527 yuvayı topladı, binlerce fotoğrafı yukarıdan alması için zig zaggeden uydu görüntüleri ve dronlar yardım etti. Bu yaklaşık 1.5 milyon Adélie pengueni veya Antarktika'daki toplam penguen nüfusunun kabaca% 20'sini çeviriyor.

"Bu kolonileri keşfetmek oldukça büyük," dedi Lynch. Muhtemelen penguenlerin, başta orada olduğunu bilmediğimiz son büyük nüfusudur. "

Polito, keşfedilen bulgu iklim değişikliğinin yarımadanın batı yakasındaki penguen nüfusunun geride kalması fikrini ortaya attığını söyledi. Deniz buzunun daha istikrarlı olduğu doğu tarafında, türler açıkça gelişti.

Polito, "Bu bölgede sadece bir sürü penguene sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu popülasyonlar istikrarlı olabilir, bununla birlikte batı cephesindeki nüfus azalıyor" dedi.

Çalışma, küçük ada kümesinin bölgedeki penguen türleri için değerli bir sığınak görebileceğini düşündüğü için, koruma için başka etkileri de var.

Araştırmanın robotik ve görüntü bölümlerini denetleyen Northeastern Üniversitesi profesörü Hanumant Singh, "Bu çalışmanın sorduğu en büyük soru 1.5 milyon penguenin nasıl görmezden gelebileceğidir" diyor.

Singh, "Gerçekten, dünyamızı yeterince iyi incelemediğimiz gerçeğine işaret ediyor" dedi. "Umarım iki ila beş yıl içinde aynı sayıyı veya daha fazlasını sayarız."


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları