Apple, Intel ve Uber, Trump'ın drone test programının bir parçası olarak seçildi.

Apple'a, ABD hükümetinden onay aldıktan sonra dijital haritalama hizmetini geliştirmek için dronları kullanma izni verildi.

Cupertino şirketi, insansız hava araçları (UAV'ler) kullanarak Kuzey Carolina'nın fotoğraflarını çekerek ve daha gelişmiş ve ayrıntılı görüntüler ekleyerek Apple Haritaları'nda iyileştirmeler yapabilecek.

Geçen yıl Başkan Donald Trump tarafından başlatılan drone test programı, ABD'de belirli durumlarda drone kullanımını yasaklayan düzenlemeler için feragat edecekleri on proje seçti.

- Sponsorlu -

Apple’ın durumunda, geceleyin uçan uçağı ve operatörün görüş mesafesinin ötesine geçme gibi Federal Havacılık Otoritesinin (FAA) izin verdiği drone uçuş sınırlamalarını göz ardı edebilecektir. Şimdiye kadar, Apple, sadece haritalama hizmetine daha ayrıntılı görüntüler elde etmek için bu yeni fırsatla gizliliğe doğru atmaya devam edecek adımları açıkladı.

Şirket, Reuters'e yaptığı açıklamada, şirketin bu verileri yayınlamadan önce yüzleri ve plakaları bulanıklaştırmak için kullanması gerektiğini söyledi.

Apple, Amerika drone test programının bir parçası olmak için Intel, Airbus, Uber, FedEx ve Microsoft'un da drone projeleri onayladığı birtakım şirketlerden biriydi. Önemli bir ihmal Amazon ve Başkan Trump son aylarda Jeff Bezos'un küçümsemesiyle ilgili inanılmaz derecede vokal.

Uber, hava taksi teknolojisi üzerinde çalışıyor ve San Diego, Kaliforniya'da yiyecek uçakları teslim edecek. FedEx, uçaklarını Tennessee merkezindeki uçakları denetlemek için ve havaalanı ile diğer Memphis lokasyonları arasında bazı paket teslimatları için dronları kullanan bir projeye sahiptir.

2015 yılında ilk ABD drone teslimatını başarıyla gerçekleştiren Startup Flirtey, Nevada'da kardiyak tutuklama mağdurları için tıbbi malzeme tedarik etmek ve aynı zamanda Florida'daki sivrisinekleri izlemek için UAV'leri kullanacak.

Drone testine başlama izni verilen on şirket ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao tarafından açıklandı. Testler için verilen 149 teklifin, gelecekteki insansız inovasyon ölçeğini gösterdiğini söyledi.

“Başvurular için isteklerimize olan hevesli yanıt, ufukta zaten birçok yenilikçi teknolojik ve operasyonel çözümü ortaya koydu” dedi.

- Sponsorlu -


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları