Sevgi dolu ve özenli bir dokunuş bu kişinin sizin için ne kadar önemli olduğunu değil aynı zamanda zor zamanlarda, hastalıkta veya acı çekiyorsanız inkar edilemez bir şekilde sizi rahatlatıyor. Bunun bir açıklaması olduğu ortaya çıktı. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada , insan dokunuşunun neden bu kadar güçlü ve ilaç gibi yardımcı olabileceğinin cevabı vardır.

 www.universalpictures.com

Kulağa garip geliyor, romantik bir partnerin acı çekerken elinizi tutması, daha az acı çekmenize ve daha az rahatsızlık hissetmenize neden olur. Buna “aşk ilacı” denebilir ve iyileştirilebilir ve iyileştirilebilir. Ancak, bunun nasıl çalıştığını öğrenelim ve bu kolay çözümün mekanizmasını açıklayalım, çünkü bilim adamları bunu sadece bir gerçek olarak iddia etmediler, aslında nasıl çalıştığını da açıkladılar.

 https://www.avrotros.nl/

Tek ihtiyacımız sevgi ve içten insan dokunuşudur. İnsan dokunuşunun gücünü inceleyen bir psikolog olan Goldstein, sevginin yeni bir tarafının olduğunu keşfetti ve kızının doğumunda karısıyla bir deney yapmaya karar verdi. Daha sonra, bir yıl boyunca bir laboratuvarda 20'den fazla çift test edildi.

Birbirine yakın olmanın, dokunmasız bile, emekçi kadın acı çekerken çiftlerin el ele tutuşmalarında en çok artan beyin dalgası senkronizasyonuna neden olduğu ortaya çıktı. Elektroensefalografi bu beyin dalgası aktivitesini ölçmeye yardımcı oldu.

 www.warnerbros.com

İlginç bir şekilde, bir önemli şey daha keşfettiler : “ Ağrının çiftler ve dokunuş arasındaki bu kişilerarası senkronizasyonu tamamen kesintiye uğrattığı anlaşılıyor. 

Öyleyse, acı çekerken ortağımıza hafifçe dokunmaktan korkmayalım. İyileşen dokunuşunuz acı çekmeyi kolaylaştırabilir ve hatta herhangi bir hastalığın ikiniz arasındaki senkronizasyonu ve bağlantıyı kopmasını önler.

Acı çekiyorsanız hemen deneyebilirsiniz. Sadece eşinizin elini tutun ve bir süre basılı tutun. Belki kalp atış hızınızın ve solunumun senkronize olduğunu fark etmişsinizdir. Bunu hissetmeyebilirsiniz, ama olur! Ve bu sadece kalp atış hızınız ve nefesiniz değil, beyin dalgası düzenleriniz de senkronize edilir.

Hasta partneriniz için daha fazla empati hissederek bu etkiyi iki katına bile çıkarabilirsiniz. Onları duygularla rahatlatmak, en iyi sonuçları elde etmelerine yardımcı olur. Ne kadar çok senkronize edilirseniz, o kadar fazla işe yarar.

Sevdiğin bir insan sana dokunduğunda, acı çekmeye dayanmanın daha kolay olduğunu hiç fark ettin mi? Yorumunuzu aşağıya bırakın ve deneyiminizi ve düşüncenizi paylaşın.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları