Halk bilimine göre, Napolyon güç istemeyerek savaş yaparak boysuzluğunu telafi etti. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, kısa erkeklerin uzun boylu meslektaşlarından daha agresif olduklarını iddia ediyorlar.

Nestfun bu çalışmaya derinlemesine girdi ve aynı zamanda konunun özüne ulaşmak için diğer çelişkili çalışmaları da inceledi.

Bilim adamları tarafından Atlanta, Georgia'daki Hastalık Kontrol Merkezi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre , kısa insanlar daha uzun boylu insanlardan daha keskin ve daha şiddetli olma eğilimindedir .

Bilim adamları 18 ila 50 yaşları arasında 600 erkek gözlemlediler ve daha az erkeksi hissedenlerin şiddetli saldırı veya suç işleyenlere oranla 3 kat daha fazla olduğunu buldular. Bilim adamları bunun “daha ​​fazla agresif olmalarına neden olan“ erkek uyuşmazlığı stresi ”nin bir sonucu olduğunu söylüyor.

Toplumsal klişeler nedeniyle, erkeklerin daha az erkeksi hissetme yollarından biri, boylarının ortalamanın altında olduğunu hissetmeleriydi. Bilim adamları, daha kısa erkeklerin yükseklik yetersizliklerini telafi etmek için daha agresif davrandığını söylüyor. Bu sendrom popüler olarak“ Napolyon kompleksi ” olarak bilinir “İlk defa 1926'da Avusturyalı psikanalist Alfred Adler tarafından tanımlandı .

 

2018 yılında, evrimsel psikolog Mark van Vugt ve Vrije Universiteit Amsterdam'daki araştırma ekibi, erkeklerde Napolyon kompleksinin kanıtlarını buldu . Kısa boylu erkeklerin daha uzun boylu erkeklerle etkileşimlerinde daha agresif davrandıkları sonucuna vardılar. Uzmanlara göre, kısa insanlar daha zayıf kırılganlık duygularına ve daha yüksek paranoya seviyelerine sahipler .

Bununla birlikte, çalışmanın kendisinin boy ve saldırganlık arasındaki doğru korelasyonu tahmin etmek için çok küçük bir test grubu içermesi muhtemeldir. Ayrıca çelişkili bulgulara yol açan başka çalışmalar da olmuştur. 2007 yılında , Merkez Lancashire Üniversitesi tarafından yapılan araştırma Napolyon kompleksinin büyük olasılıkla bir efsane olduğunu ileri sürdü.

Bu çalışma, kısa erkeklerin öfkelerini kaybetme ihtimalinin ortalama erkeklerden daha az olduğunu keşfetti. Deney sırasında deneklerin birbirleriyle düello yapmaları istendi ve kalp atışları izlendi. Kalp monitörleri, daha uzun boylu erkeklerin öfkelerini kaybetme ve geri vurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Çocukların okula girdikleri zamandan erişkinliğe kadar psikolojik gelişimlerini izleyen Birleşik Krallık'ta yapılan Wessex Büyüme Çalışması , “kişilik işlevselliklerinde veya günlük yaşamın boyunda anlamlı olabilecek farklılıklar bulunmadığını” tespit etti.

Yani ne düşünüyorsun? Daha kısa insanlar daha saldırgan mıdır yoksa daha uzun boylu kişilerin ilk başta öfkelerini yitirmeleri daha mı olasıdır? Yoksa bu boyun bir kişinin öfkesiyle bir bağlantısı olmadığını mı düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları