Merhaba! Benim adım Maria Troitskaia . Bir şekerci olarak çalışıyorum ve olgun ve lezzetli meyve ve sebzeleri nasıl seçeceğime dair deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu makale, özellikle parlak elmaları tercih ediyorsanız, süpermarketlerdeki tüm ürün çeşitleri arasında daha iyi bir şekilde gezinmenize yardımcı olacaktır.

1. Domates

1. Domates

Birçok insan dallardaki domateslerin daha taze olduğunu ve bu nedenle onları seçtiğini düşünmektedir. Aslında, bir sap tazeliğin bir göstergesi değil , domatesin yeşilliğinin bir göstergesidir . Olgun domatesler kendi başlarına asılır. Bir asma hala onları tutarsa, domates olgunlaşmadan kesilmiş ve kutuda olgunlaşmaya bırakılmış demektir. Bu domateslerin çok az vitamin ve faydalı elementleri var.

İyi bir domatesin rengi yeşil alanlar olmaksızın homojen ve doygun olmalıdır. Dahası, kokusu hoş olmalı. Bir mağazada nitrat domatesleri tespit etmek oldukça kolay - elastik ama sağlam değiller. Eğer basarsanız, domatesinizde parmak izinizin izini görmezsiniz. İyi domatesler dokunuştan yumuşak olmalı.

2. Karpuz

2. Karpuz

En tatlı karpuzlar, Ağustos ayının ikinci yarısından eylül sonuna kadar olan dönemde olgunlaşır. Bazı üreticiler, erken karpuzları azot gübreleriyle ve hasatı daha hızlı toplamaya çalışan büyüme uyarıcılarıyla spreyler. Bütün kavunlar bu tehlikeli maddeleri çevreden emer, bu yüzden onları yoldan çıkarmamalısınız. Bu, zaten kesilmiş karpuzları almamanız için aynı nedendir - birçok mikrop içerebilir.

Için tercih orta büyüklükte bir karpuz. Parlak, zıt çizgiler ve parlak bir kabuk, olgunluğunun göstergesidir. Olgun karpuzun kuru bir kuyruğu vardır, çünkü bir karpuz olgunlaştığı zaman, yerden nemi almayı durdurur. Bir karpuzun tarafı, doymuş sarı bir renk olmalı ve boyutu 2-4 inç olmalıdır. Yumruğunuzla bir karpuz vurun - olgun meyveler rezonanslı bir ses çıkarır.

3. Dolmalık biber

3. Dolmalık biber

Biberlerin 2  tipi olduğunu bilen az sayıda insan vardır  - erkek ve dişi ve tadına göre farklılık gösterir. Dolmalık biber türünü öğrenmek için ters çeviriniz. 4 sektöre sahipse - kadın tipi, 3 sektörü varsa, bu bir erkek türüdür. Dişi tipi daha kısa ve geniş iken, erkek tipinin şekli daha uzundur. Bir dişi tipi daha tatlıdır ve çiğ olarak yenebilir.

Erkek tipi biberler daha fazla ekşidir ve serttir. Sarsmak ve pişirmek için iyidirler. Dolmalık biber daha ağır, juicier öyle. Kuyruğu yeşil ve sağlam olmalıdır. Turuncu noktalar olmadan biber ara - onlar biber belirtmek haline böceklerin kurbanı.

4. Elmalar

4. Elmalar

Orta ölçekli elmalar için tercih yapın. Bir elma ağır ve ağır olmalıdır . Parlak elmalar almayın. Meyve iyi görünmesi için, üreticileri kat balmumu ya da doğal reçineler ile onları.

Yeşil bir elma alırken, sapın yakınındaki bir gri fileye dikkat edin - eğer varsa, bu elmanın olgunlaştığı anlamına gelir. Yüksek mevsim boyunca elmaları satın almak daha iyidir  - en lezzetli ve en zengin vitaminler oldukları zaman; Diğer aylarda daha az besleyicidirler.

5. Kiraz

5. Kiraz

Yüksek sezonda kiraz satın alın -  Haziran veya Temmuz aylarında . Meyveler, şu anda daha besleyici, daha lezzetli ve daha ucuzdur. Kiraları satın almadan önce dokunarak kontrol edin - çok katı veya çok yumuşak olmamalı ve  üzerinde ter yoktur . Meyveleri parlak ve renk doymuş olmalıdır. Çilekler daha koyu, sahip oldukları daha yararlı şekerler, karotenoidler, antosiyaninler ve organik asitlerdir.

Meyveler gerektiğini sapları ile daima satılabilir . Taze kirazlar yeşil ve sert kaynaklıdır. Çilekler yapışkan ise, muhtemelen taze değiller. Fermantasyon kokusu, meyvelerin şımartıldığı anlamına gelir - onları satın almayın.

6. Erikler

6. Erikler

Erikleri satın alırken, homojen bir renge sahip meyveleri tercih edin. Ayrıca önlemek ezik, lekeleri ve diğer yaralanmalar ile kırık erik, hem de erik satın. Bir erik hoş tatlı bir koku ile, ağır olmalı. Meyvenin cildinin ince beyaz bir tabakası varsa, bu eriklerin yakın zamanda alındığı anlamına gelir. Sapa dikkat edin - olgunlaşmış bir erik, olgunlaşmış bir sapa sahip olmalıdır.

7. Salatalık

7. Salatalık

Parlak yeşil renkteki salatalıklara tercihinizi edin. Dokunmaya karşı sağlam olmalılar. Bir salatalık  taze ise, cildinin rengi herhangi bir parlaklık olmadan, doymuş olmalıdır. Çok parlak olan bir kabuk, bir salatalık nitrat tarafından döllenmiş ve balmumu ile kaplı olduğunu işaret edebilir .

Kuyruğa dikkat edin - eğer solmuş ve kuru ise, bu olgunlaşmamış bir salatalık belirtisidir. Orta boy ve yaklaşık 4-6cm uzunluğunda salatalık satın alın . Overdried sebze sulu bir tadı ve nahoş bir acılık var. Salatalık yüzeyindeki lekeler, çatlaklar ve morarma da kabul edilemez.

8. Muz

8. Muz

Parlak sarı bir renk olan muzları arayın  . Kabuklarındaki küçük noktalar, muzun olgun olduğunu ve kullanılmaya hazır olduğunu gösterir. Ancak, bu muz çeşidini 2 günden fazla saklamamalısınız - ama aşırıya kaçacaktır.

Ayrıca, büyük siyah lekeler ile muz almayın - içte zaten bir çürüme süreci var. Muz alırken meyvenin büyüklüğü, bebek muzları ve normal boyuttaki muzlar arasında seçim yapmazsanız önemli değildir . Bebek muzları her zaman tatlıdır, ama aynı zamanda daha pahalıdırlar.

9. Armut

9. Armut

Olgun bir armut, parlak bir aroma ile kolayca tanımlanabilir . Meyvenin kendisi ne sert, ne de çok yumuşak olmalı ve kabuklarında herhangi bir hasar veya diş olmamalıdır. Kuyruğa yakın kahverengi lekeler meyvenin taze olmadığını gösterir. Parlak yeşil rengi koruyan armut türleri vardır, ancak çoğu durumda küçük bir “kızarma” meyvenin olgunluğunun iyi bir göstergesidir .

10. Kivi

10. Kivi

Kivi seçerken, baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasına bir meyve koyun ve sıkın - olgun bir meyve  yumuşak ama elastik olacaktır. Ayrıca, kokuya dikkat edin  - olgun bir kivi canlı bir turunçgil kokusuna sahiptir ve kiwi'nin kabuğu herhangi bir zarar vermeden pürüzsüz ve sıkı olmalıdır.

11. Limonlar

11. Limonlar

Olgun bir limon, cilalanmış gibi parlak bir kabuğu vardır. Ayrıca, düzgünlüğü dikkat kabuğu  - (ilk defa limon taşıyan ağacından toplanan) birinci mahsulden limonlar pürüzsüz kabuğu var. İçlerindeki yararlı elementlerin konsantrasyonu, daha fazla hasatın meyvelerinden daha yüksektir. Çok topaklı olan deri genellikle kalındır ve ince kabuklu meyvelerden daha ağırdır, ancak daha az posa sahiptir.

Bonus: Avokado nasıl seçilir

Bonus: Avokado nasıl seçilir

  •  Avokado seçerken, yapmanız gereken ilk şey onun rengine dikkat etmeniz. Olgun meyveler genellikle çok daha koyu olur. Ama unutulmayacak avokado türleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Avocado'nun derisi biraz pebbled olmalı, ancak çürükleri gösterebilecek ciddi bir ezik olmamalıdır.
  • Son adım, sapı kontrol etmektir. Sapın altındaki alan yeşil veya sarı ise, bu meyve satın almaya değer. Eğer kahverengi ise, meyve olgunlaşır.

Meyve ve sebzeyi nasıl seçersiniz? Başka tavsiyelerin var mı? Lütfen yorumlarda bunları bize bildirin!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları