Yoshinori Ohsumi adlı bir Japon bilim adamı, genç ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan yeme ilkesini keşfetti. Çok inovatifti, Ohsumi 2016 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü aldı.

Bir süre aç kaldığımızda, hücreler eski ve işe yaramaz olan her şeyi geri dönüştürür ve gençleşir. Bu sürece otofaji denir. İşte bu süreci kendi yararınıza kullanmanıza yardımcı olacak bir sistem. Sadece bir diyet alışkanlığını değiştirmelisiniz.

Bir diyet penceresi nedir?

Bir diyet penceresi nedir? © depositphotos.com

Yediğimiz zamana diyet penceresi denir. Sabah 7'de uyanan biri kahvaltıyı bir saat içinde yapması  bu pencereyi açar. Sabah 8'de akşam yemeği yerse. ve 10 P.M., bu pencere her gün 12-14 saattir.

Daha önce, insanlar daha sık ama daha az miktarda yemek gerektiğini düşünürlerdi, çünkü aksi halde, vücut yağ depolayacaktı.

2017 yılında yapılan araştırmaya göre, 8 den sonra yemek daha az sağlıklıdır.Diyet penceresi daha dar olduğunda, diyabet, anemi veya obezite riski daha düşüktür.

Yeme pencereni daraltırsan ne olur?

Yeme pencereni daraltırsan ne olur? © pixabay.com

Diyet penceresinin azalması ile kolesterol, kandaki şeker, iştah ve kilo arasındaki bağlantı hakkında birçok çalışma yapılmıştır. 2017 yılında, bilim adamları fikirlerini insanlar üzerinde test ettiler ve yeme pencerelerini 12, 8, 6 ya da 4 saate indirdiler. Tüm insanlar, herhangi bir özel yiyecek seçmeden her zamanki gibi aynı yemeği yiyorlar. Kontrol gruplarındaki kalori sayısı aynıydı.

Zaman kısıtlaması kilo vermeye yardımcı olur. Bunun nedeni vücudun gece daha fazla yağ yakması ve açlık hissinin azalması ve kullanılan enerji miktarının azalmasıdır.

Küçük metabolik pencere genel olarak aşağıdaki nedenlerden dolayı sağlık için iyidir:

UV-ışığından, cilt kanserinden ve yaşlanmadan koruma artar.

Meme kanseri riski azalır.

Kan basıncı azalır.

Kalp rahatsızlığı riski azalır.

Uyku kalitesi daha iyi olur.

- Sponsorlu -

Yemek zamanı neden bu kadar önemli?

Yemek zamanı neden bu kadar önemli? © depositphotos.com © pixabay.com

Diyet penceresini daraltmak değil, aynı zamanda yemek için doğru zamanı seçmek de önemlidir. Herkesin kendi sirkadiyen ritimleri vardır: gündüz ve gece değişimi ile bağlantılı olan biyolojik saat.

Sabah, kortizol üretimi başlıyor, enerji ve iştahımız var. Akşam, melatonin üretilir, bu da vücudun sindirim dahil olmak üzere iç süreçleri yatıştırmaya ve yavaşlatmaya hazırlandığı anlamına gelir.

Akşamları yerseniz, biyolojik saat ritmini kaybeder.

Sabah yorgunsunuz, yani kortizol seviyesi düşük.

Gün boyunca vücut uyanır.

Akşam, eğer kortizol seviyesi artarsa, vücudun uyumaya ihtiyacı olsa da, aktif ve açız.

Sonuç olarak, diyabet, obezite ve depresyon riski artar.

Programımı nasıl oluşturabilirim?

Programımı nasıl oluşturabilirim? © depositphotos.com

Doğru biyolojik programa sahip olmak için şunları yapmanız gerekir:

Sabah 6'da kalkmamız gerek

Uyandıktan 30-60 dakika sonra kahvaltı yapın.

Uyandıktan 2-3 saat sonra işe başlayın.

Öğle yemeğinde  kahvaltıdan daha az yiyin.

Diyet penceresini, kalori sayısında hiçbir değişiklik olmaksızın 6-8 saate kadar daraltın.

Bilim adamları, daha büyük bir kahvaltı ve daha küçük bir öğle yemeği seçenlerin, bunu yapanlara göre daha hızlı kilo verdiklerini öğrendi.

9 saatlik pencere takip etmek için zor bir programdır: Saat 7  uyanın, sonra 8 A'da iyi bir kahvaltı yapın, öğlen saatinde daha az yiyin ve bundan sonra 4 A'da akşam yemeği yiyin. Ve eğer yapabilirsen, hiç yemek yemeğin.

Açlık ile nasıl savaşılır

Açlık ile nasıl savaşılır © depositphotos.com

Tabii ki, birçok kişi bütün akşam açlıktan kurtulmak için endişeleniyor. Bu fenomeni inceleyen bilim adamları da yaptılar. Görünüşe göre, açlık hormonu sirkadiyen ritimlere bağlı. Hormon seviyesi kanda 8 A.M., 1: 00 ve 7 P.M.

Her pikin ardından, kişi bir şey yediğinde ya da sadece çay içtiğinde fark etmez, 2 saat sonra, hormon akışı durur. Bu da, her üç saatte bir yemek yemenizi sağlayan açlık hissine güvenmemeniz gerektiği anlamına gelir. Bilim adamları, zamanla, vücudun yemek arasında büyük kırılmalar yapmaya alışacağını ve açlık hissinin daha zayıf olacağını iddia ediyorlar. Ve daha sık yerseniz, açlık daha da güçlenir.

Başlangıçta diyet penceresini daraltmak oldukça zor olabilir. İlk birkaç gün içinde, 7 P.M.'den sonra bir fil yiyebilirsin gibi hissedeceksin! Bu aşamada sebze ve meyve yiyerek geçebilirsiniz. Bir hafta sonra, vücut buna alışacak, iştahınız azalacak, uykunuz daha iyi olacak ve sabahlarınızdaki ruh haliniz daha iyi olacak.

Gördüğünüz gibi, bu diyet planı hakkında gerçekten zor bir şey yok. Yapman gerekenler işte burada:

Diyet pencerenizin kaç saat olduğunu kontrol edin (eğer kahvaltınız 8 de ve akşam yemeğiniz saat 8 de ise, diyet penceresi 12 saattir).

Pencerenizi 6-8 saate kadar daraltınız ve sabaha kadar hareket ettiriniz (örneğin, 8 . - 2-4 saat aralığında.).

Kalori saymayın! 1-2 hafta sonra, vücut buna alışacak ve sabah harika hissedeceksiniz.

AYRICA BAKINIZ:Uykudayken Kilo Vermenize Yardımcı Olabilecek 9 Şey

- Sponsorlu -


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları