Amerikalı yazar Mark Twain bir defasında “Okulun eğitiminize müdahale etmesine izin vermeyin” dedi. Bazen bilim okul programından daha hızlı gelişir. Üstelik, öğretmenlerin bazı gerçekleri tam bir anlatı vermek için basitleştirilmiş bir açıklama sağlamaları daha kolaydır. Bu nedenlerle, okulda öğrendiğiniz veya ortak bir gerçek olarak kabul ettiğiniz bazı şeyler aslında yanlıştır.

Evrim

Evrim © ikiwaner / Wikimedia Commons © depositphotos.com

İnsanların maymunlardan geldiği fikri, evrim hakkında çok yanlış  bir bilgidir .Darwin, modern maymunlardan evrimleştiğimizi asla iddia etmedi. Bunun yerine, maymunlar ve maymunlar ile sahip olduğumuz büyük benzerlikler nedeniyle, milyonlarca yıl önce yaşamış ortak bir ataya sahip olduğumuzu söyledi.

2. İnsanlar besin zincirinin üstündedir.

2. İnsanlar besin zincirinin üstündedir. © depositphotos.com

Bir grup Fransız araştırmacı , insanların prototipik gıda ağında neleri sıraladıklarını tam olarak hesaplamayı başardı. İnsanların yeme davranışlarına dayanarak, hamsi ya da domuzlardan daha üst sıralarda yer almazlar . En üstte olmak için, bir hayvan sadece diğer avcıların etini tüketmelidir, bu kesinlikle insanlar ve etin bir karışımını tüketen insanlar için geçerli değildir.

3. Kediler ve köpekler renk körüdür.

3. Kediler ve köpekler renk körüdür. © depositphotos.com

Kedilerin ve köpeklerin sadece siyah-beyaz görebildikleri , kalıcı bir efsane var. Efsane, 1915 yılında, renkli ve gri kâğıt arasında ayrım yapmak için kedileri öğretmeyen bir deneyden sonra ortaya çıktı. Daha sonraki deneyler, kedilerin renkleri görebildiklerini, ancak kırmızı görmediklerini ya da insanlardan daha az güçlü görebildiklerini gösterdi. Aynı çizgide, köpekler sadece kısmen renk körüdür ve kırmızı ve turuncuyu ayırt edemez, ancak diğer renklerle ilgili problemleri yoktur.

4. Sadece 5 duyu vardır.

4. Sadece 5 duyu vardır. © depositphotos.com

 5 temel duyu ilkesi Aristoteles'e kadar uzanır. Ancak, soylu kökenine rağmen, bu sadece bir efsanedir. Duygusal beyin dünya hakkında bilgi elde etmek için bir yol ise, 5'ten fazla isimlendirilebilir . Açlık, susuzluk ve acı genellikle vücudumuzun durumu hakkında bize bilgi verdiği için duyular olarak adlandırılır. Ek olarak, sıcaklığa duyarlı ve mekanik basınç reseptörlerine sahibiz. Bu liste kullandığımız duygunun tanımına bağlı olarak devam edebilir.

5. Dil tat haritaları

5. Dil tat haritaları © depsositphotos.com

Dilin bir planını 4 alana böldüğünüzü hatırlıyor musunuz: tatlı, ekşi, tuzlu ve acı, bu alanlarda bulunan tat tomurcuklarının belirli tatları tanımladığı varsayımıyla? Sonsuza kadar bu efsaneyi unutmalısın ! Aslında, bilimsel olarak tanımlanmış 5 temel zevk vardır ve tüm dil onları hissedebilir. Dil tadı haritasının fikri 1901'e kadar uzanır ve o zamandan beri birçok kez yanlış kanıtlanmıştır.

6. Şeker hiperaktiviteye neden olur.

6. Şeker hiperaktiviteye neden olur. © depositphotos.com

Birçok ebeveyn , çocuklarının hiperaktivitesi ve diyetleri arasında bir bağlantı olduğuna inanmaktadır , ancak gerçekte, çalışmaların çoğunluğu şeker tüketimi ve davranış arasında bir bağlantı bulmayı başaramamıştır. Dahası, birçok çalışma, ebeveynlerin çocuğun şeker verilip verilmediğini görmediği zaman, şekerin davranış üzerindeki tüm algılanan etkilerinin ortadan kalktığını göstermiştir.

7. Lemurlar toplu intihar eder.

7. Lemurlar toplu intihar eder. © depositphotos.com

Lemurlar hakkında en popüler söylentilerden biri, uçurumlardan atlayarak toplu intihar etmeleridir.Aslında, bu söylentiler 1958 Disney doğa filmi White Wilderness tarafından dağıtıldı , burada kasten onları iterek bir uçurumdan lemmings toplu atlama atladılar. Yalanların uçurumlardan atlayabilmesi ya da büyük mesafelerde yüzebileceği, ancak yaşamak için yeni bir yer bulmak için çok sayıda göç ettiğinde normal göç davranışlarından başka bir şey olmadığı ortaya çıkabilir .

8. Devekuşları başlarını kuma koyarak gizler.

8. Devekuşları başlarını kuma koyarak gizler. © depositphotos.com

Korkmuşken başlarını kumda saklayan devekuşları popüler bir efsanedir . Aslında, devekuşları tehlike hissettiğinde, ondan kaçmaya çalışırlar. Kaçamazlarsa yere düşer ve hala kalırlar. Çakılları ve kumları yuttukları zaman sadece kafalarını kumun içine koyarlar, sindirime yardımcı olurlar veya yuvalama sırasında delik açıp yumurtalarını bırakırlar.

9. Balıklar üç saniyeden fazla bir şey hatırlamıyor.

9. Balıklar  üç saniyeden fazla bir şey hatırlamıyor. © depositphotos.com

Kötü bir hafızası olan bir kişi, bilgiyi sadece 3 saniyeliğine sakladığına inanılan bir akvaryum balığı ile karşılaştırılır. Ama bu gerçekten doğru mu? Bazı deneyler , bazı seslere cevap vermek üzere eğitilmiş balıkların eğitimden aylar sonra tepki verebildiğini gösterdi. Görünüşe göre, goldfish şeyleri 3 aya kadar hatırlayabiliyor .

10. İnsanlar yeni beyin hücreleri oluşmaz

10. İnsanlar yeni beyin hücreleri oluşmaz © depositphotos.com

Beyin hücreleri öldüğünde yeni hücrelerin ortaya çıkmadığı yaygın bir yanlış anlamadır. Çoklu çalışmalar , beyinlerimizin daha sonraki yaşamlarında bile yeni hücreler üretmeye devam ettiğini gösterdi . İşleme nörogenez denir.

11. Deoksijenli kan mavidir.

11. Deoksijenli kan mavidir. © depositphotos.com

Mavi oksijensiz kan ile ilgili bir  yanlış anlama şaşırtıcı derecede yaygındır, ancak çok sayıda kırmızı kan hücresi nedeniyle insan kanı her zaman kırmızıdır . Damarlarımızın mavi görünmesi doğrudur, ancak sadece ışığın dalga boylarının cildinizden yansıdığı şekilde gerçekleşir: kırmızı ışık emilir ve mavi ışık yansıtılır.

12. Develer sularını humuslarında saklarlar.

12. Develer sularını humuslarında saklarlar. © depositphotos.com

Develerin birkaç gün boyunca su olmadan yaşayabildiği doğrudur , fakat insanların düşündükleri gibi, humuslarında sahip oldukları su rezervlerinden dolayı değil. Humus suya değil yağ dokusunu depolamak için kullanılır. Bu doku çölde yiyecek az olduğu için birkaç güne  enerji ile develer sağlar. Bir deve vücudunda suyun tutulmasında son derece iyi olan şey, böbrekleri ve bağırsaklarıdır.

Bu makalede sözü edilen yanlışlarsan herhangi birine şaşırdınız mı? Bu listeye eklenecek bazı yanlış anlamaları biliyor musunuz? Yorumlarınızdaki görüşlerinizi,  ve gerçeklerinizi bizimle paylaşın!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları