Klinik Diyetisyen Kathleen Zelman , kötü beslenme alışkanlıklarımızı fark ettiğimizde, kendimizi daha güçlü hissettirdiğimizi ve onları kırmanın daha kolay olduğunu söylüyor. İyi olanları kabul etmenin yanı sıra kötü alışkanlıklar da, kilo kaybına neden olacaktır. Ancak sağlıklı bir rutine adapte olacağınız için kazanç çok daha büyük olacaktır ve bir mıknatıs gibi kilo alan tüm bu sağlıksız alışkanlıklardan haberdar olursunuz.

1. Az yağlı ürünlerden kaçının.

1. Az yağlı ürünlerden kaçının. © Depositphotos.com

Tüketici Araştırmaları Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, “ sağlıklı” olarak etiketlenen ürünleri tüketen insanların , iştahlarını tatmin etmek için daha az dolma ve daha fazla yediklerini ortaya koymuştur . Ek olarak, yağların yerini alabilmek için, bu ürünler çabuk sindirilen ve hızlı bir şekilde açlık hissini geri kazandıran düşük performanslı karbonhidratlarla doldurulur . Bu, midenizi doldurmak için daha fazla yiyeceğiniz anlamına gelir ve kilo almanıza neden olur.

2. Her gün 6-8 saat uyku almayı deneyin.

2. Her gün 6-8 saat uyku almayı deneyin.

 İllüstrasyon  Wake Forest Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar,  gece 5 saat veya daha az uyuyanların, gece başına ortalama 6-8 saat uyuyanlara göre 2 kat daha fazla göbek yağı kullandıklarını bulmuşlardır. Senin kadar hissetmemeniz bile aç olmamanızı sağlar. Bu, uyku kaybının , iştahı düzenleyen bir hormon olan kortizol salgılanmasını etkilediği için olur  .

- Sponsorlu -

3. Aç karnına kahve içmeyin.

3. Aç karnına kahve içmeyin.

İnsanların sabah uyandıktan hemen sonra bir fincan kahve içmeden önce hiçbir şey yiyemediklerini söylediklerini duymuş olmalısınız. Adam Simon , kahvenin aç karnına içtiğiniz zaman , mide astarına zarar verebilecek ve hazımsızlığa neden olabilecek asit üretilmesine yardımcı olduğunu söylüyor  . Ayrıca, kahve vücudunuzu stresli hisseder ve karın yağlarına tutunur.

4. Yemek yerken TV izlemeyin ya da müzik dinlemeyin.

4. Yemek yerken TV izlemeyin ya da müzik dinlemeyin.

Vermont Üniversitesi, TV izlemeyi % 50 azaltan kilolu kişilerin günlük ortalama 119 kalori yaktığını tespit etti. Gıda Kalitesi ve Tercihi tarafından yapılan  diğer araştırmalar , müzik dinlerken yedikleri insanların sessizce yemek yediklerinden çok daha fazla miktarda tükettiklerini göstermiştir . Bu, zihninizi meşgul ederken, onu yeterince yediğinizi fark etmemesi gerçeğiyle açıklanabilir.

5. Aç iken markete gitmeyin.

5. Aç iken markete gitmeyin.

Aç karnına bakkal alışverişi yapmak, sadece açlığınız için hızlı bir çözüm almanızı sağlayacaktır. Kathleen Zelman , markete gitmeden önce küçük ve sağlıklı bir şeyler yemeyi tavsiye ediyor. Ayrıca bir alışveriş listesi getirmeli ve sıkı sıkıya sarılmaya çalışmalısınız.

6. Çok fazla gazlı içecek içmeyi bırakın.

6. Çok fazla gazlı içecek içmeyi bırakın. © Humphead / pixabay

 Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu ve Meksika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülen yeni bir çalışma, haftada sadece 1 kutu şekerli soda içen kadınların, soda alımında kesinti yapmayanlardan 1 pound daha fazla kaybettiğini buldu. . Çalışma 2 yıllık bir sürede yapıldı ve katılan obez kadınlar şekerli gazlı içecekler içtikten sonra figürlerinde büyük değişiklikler gördüler.

7. Akşam yemeği sonrası ikramların kesilmesi

7. Akşam yemeği sonrası ikramların kesilmesi © ArtsyBee / pixabay © Copyright.

Kathleen Zelman , birçok insanın akşam yemeğinden hemen sonra bir şeyler yemeye eğilimli olduğunu ve genellikle tatlı bir şey olduğunu söylüyor. Yeni bir alışkanlık yaratmayı önerir, tatlı bir şeyler yemenin yerine, insanlar bir  fincan çay yapar ya da yerine biraz köpüklü su içirirler. Genel olarak, insanlar vücudunuzun ihtiyacı olan tüm şekerler yiyeceğinizden alındığı için yemekten hemen sonra hiçbir şey yememelidir. Daha fazla şeker tüketildiğinde kilo almanıza neden olur.

8. Şişelenmiş su içmeyin.

8. Şişelenmiş su içmeyin. © priyanka98742 / pixabay

Bu, birkaç kişinin bildiği bir bilgi parçasıdır. PLOS One'da yayınlanan araştırmalar ,  plastik şişelerden içme suyunun aslında şişman olabileceğini gösterdi. Plastik şişeler , yorgunluğa, kilo almanıza ve hormon seviyenizi bozan bir kimyasal olan BPA içerir . Çalışma, BPA'nın insülin duyarlılığını azalttığını ve adipositlerin (yağ hücreleri) oluşumunu hızlandırdığını kanıtlamıştır.

Daha fazla sorun, araştırmaya katılanların% 92'sinin kanlarında BPA'nın tespit edilebilir miktarlarda bulunmasıydı.

9. Belirli zaman dilimleri arasında yemeyi deneyin.

9. Belirli zaman dilimleri arasında yemeyi deneyin.

Bir çalışmadan sonra öğlen yemeği yiyenlerin öğleden sonra  sonra saat 3: 30'a kadar daha az kilo verdiklerini göstermiştir. Başka bir çalışma , son öğünüzü 8'den önce yemenin çok fazla zaman harcayacağınız için daha az kalori almanızı sağladığını gösterdi. Her iki çalışmanın da kanıtladığı şey, dengeli bir beslenme programına sahip olmanızın, iştahınızı tatmin etmemesi, aşırı derecede acıkmadan ve daha az kalori tüketerek daha uzun süre yemeye başlamanıza neden olmasıdır.

10. Salata ile başlama alışkanlığı yaratın.

10. Salata ile başlama alışkanlığı yaratın.

Amerikan Diyetisyenler Derneği'nde yayınlanan bir  çalışma , düşük enerjili yoğun bir salata yiyenlerin makarna yemeklerinin% 7 -% 12 daha azını tüketirken, yüksek enerjili yoğun bir salata yiyenlerin tükettiğini gösterdi. Makarna yemeklerinin% - 17'si daha fazla. Bu, lahana, ıspanak, marul ve diğer yeşil sebzelerden (besi pansumanı olmadan) yapılan düz salataların doygunluğu arttırdığını ve ana yemek sırasında kalori alım miktarını azalttığını kanıtlamaktadır.

11. Evde veya yolda olsanız da aynı bölümleri yemeye çalışın.

11. Evde veya yolda olsanız da aynı bölümleri yemeye çalışın. © Depositphotos.com

Hepimiz, dışarıda yemek yemenin, lokantalardaki bölümlerin genellikle evde tükettiğinizden daha büyük olduğu için daha fazla yemek anlamına geldiğini biliyoruz. Beslenme uzmanı Judy Caplan'a göre , daha büyük porsiyonlar yediğinizde, vücudunuz bu ekstra kalorileri yağ olarak depolar çünkü onlarla başka bir şekilde baş edemez. Günde iki büyük porsiyon tüketmek beş küçük porsiyonun yerini almayacak. Metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo alma sürecini başlatırlar.

Bonus

Bonus

Tüm insanlar vücutlarının aynı alanlarında kilo almazlar. Aşağıda vücudun belirli bölgelerine yapışan farklı yağ türleri vardır :

  1. Kahverengi yağ , en iyi yağ türüdür ve insanları daha sıcak tutacak ve boynun arkasında toplanabileceği için daha ince insanlarda da bulunabilir . Bu yüzden bebeklerin büyük bir yüzdesi var.
  2. Beyaz yağ genellikle karın bölgesinde toplanır ve vücudu diyabet ve kalp hastalığından koruyan adiponektin adı verilen iyi bir hormon üretir .
  3. Deri altı yağ toplandı kalça ve uyluk toplanan ayni kadar zararlı olmayabilir göbek kişinin genel sağlık için tehlikeli olabilir.
  4. Visseral yağ , çoğunlukla organ ve bel bölgelerinde iç organlar etrafında toplandığından tehlikeli bir yağ türüdür.
  5. Göbek yağı hem subkutan hem de viseraldır ve diyabetin bir göstergesi olabilir.
  6. Uyluk ve kalça yağları , göbek yağından çok daha iyi olabilir çünkü araştırma , armut biçimli kadınların metabolik hastalıklardan korunduğunu göstermiştir .

Vücudunuza ihtiyaç duymadığı ayartma ve yeme alamamadan kaçınmanın yolları vardır. İşte size çok yardımcı olabilecek bazı değişiklikler:

  • Sağlıksız atıştırmalıklarınızı en alt kabininizde saklayın, böylece göz hizasında olmayacak ve dışarı çıkmak için daha büyük bir çaba gerektirecektir.
  • Geleneksel kurabiye kabınızı bir meyve kasesiyle değiştirin ve gün boyunca daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.
  • Buzdolabının arkasındaki sağlıksız yiyecekleri saklayın, böylece kapıyı açarken ilk önce onları görmeyeceksiniz.

Bu ipuçlarını faydalı buldunuz mu? Bunları günlük rutininize dahil etmek için çaba harcar mısınız? Lütfen yorum bölümünde bize bildirin!

- Sponsorlu -


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları