Nezaket, insan ruhunun bir halidir - görülemez, ancak hissedilebilir. Bazen basit şeylerin ardında gizlenir: bir iltifat, bir onaylama kelimesi veya yumuşak bir bakış. Dünyamız, ilham veren ve motive edebilen muhteşem insanlarla doludur. Bu sanatçılar, sanatlarını kullanarak başkalarına saymadan dünyayı daha iyi kendileri için değiştirmeye karar verdiler.

1. Alman Mürettebatı

1. Alman Mürettebatı

Alman mürettebatı olarak adlandırılan 13 sokak sanatçısından oluşan bir grup, Palmitas şehrinin yetkilileri tarafından kirli gri evlerin duvarlarını boyamaya davet edildi. Adamların 20.000 metrekarelik bir “tuval” ile çalışması gerekiyordu.

Bütün süreç sanatçıları yaklaşık 5 ay sürdü, ama sonuç buna değerdi. 1,808 kişinin yaşadığı 209 ev, gökkuşağının tüm renklerini boyadı. Konut sakinleri bu dönüşümü çok olumlu algılıyorlardı. Ama en önemlisi, parlak renkler kentteki suç düzeyini azaltmaya yardımcı oldu. Gösterge pratik olarak sıfıra yaklaştı.

2. Patrick Commecy

2. Patrick Commecy

Fransız sanatçı Patrick Commecy ve ekibi, binaların duvarlarına gerçekçi grafiti duvar resimleri çiziyor. Bu dünyayı daha parlak yapan insanlar. Başkalarına güvenmiyorlar ama her şeyi kendi başlarına yapıyorlar. Takım göz kamaştıran bir cephe gördüğünde, boya ve fırçalar alıp basit sokakları galerilere ve sıradan evlere dönmeye değer yerler haline getiriyorlar. Commecy optik yanılsamalar çekme eğilimindedir. Sonuç olarak, evler yeni boyalı pencereler ve balkonlara sahiptir.

3. Jeff Hanson

3. Jeff Hanson

Jeff Hanson hala onu neredeyse kör yapan bir beyin tümörü bulduğunda bir çocuktu. 
Jeff kemoterapiye devam ederken, annesi ona sanatla dikkatini dağıttı. Jeff böyle bir sanatçı oldu. Büyük nesnelerin sadece konturlarını ve renklerini ayırt edebilmesine rağmen, kendi iş teknolojisini icat etti. Jeff 21 yaşındayken, çoktan ünlü bir sanatçı oldu. Bugün, Hanson'un resminin ortalama maliyeti yaklaşık 4,000 dolar. Onun resimleri Warren Buffett ve Elton John koleksiyonlarında.

19 yaşındayken, 20 yaşına geldiğinde, hayır kurumuna 1 milyon dolar bağışta bulunacağına söz verdi. Ve o yaptı. Jeff, 100'den fazla yardım için para ile yardım etmeye devam ediyor. Bunlar arasında, tümörleri olan çocukları destekleyen vakıflar vardır.

4. Martina Billi

4. Martina Billi

Martina Billy, İtalya'dan yeni başlayan bir sanatçı. Florentine Güzel Sanatlar Akademisinde çalışıyor. Ona göre doğa, yaratıcılığına ilham veriyor. Martina'nın resimlerinde tasvir edilen karakterler genellikle hayvanlardır. Tuval veya kâğıt kullanmaktan hoşlanmaz, ancak Martina'nın güzel sanat eserleri yaratmak için onları kullanmaması durumunda çöp kutusuna girmiş olabilecek geri dönüştürülmüş ahşap levhalar kullanmaz. Aşk, nezaket ve doğa, sanatının ayrılmaz bir parçasıdır.

5. Agnes Kasparkova

5. Agnes Kasparkova

Agnes Kasparkova, 91 yaşındaki bir Çek sokak sanatçısıdır.

Bir keresinde Çek Cumhuriyeti'ndeki küçük köy Luka'yı inanılmaz ve nefes kesici bir şeye çevirmeye karar verdi. Her bahar ve her yaz geçtiğimiz 40 yıl boyunca evler üzerinde desenler çiziyor ve köye güzellik katıyor. Agnes burayı ulusal bir renklendirerek dönüştürmek istedi. Çizimleri köyün her sakinleri tarafından beğeniliyor. Agnes gerçek bir ünlüye dönüştü! En şaşırtıcı şey, sanatçının çizdiği gibi düşünmediği ve sonucun nasıl görüneceğini bilmediği.

6. Roberto Mamani Mamani

6. Roberto Mamani Mamani

Bolivya sanatçısı Roberto Mamani Mamani bir Aymara sanatçısı ve eseri Aymara yerli geleneği ve sembolleri ile dikkat çekiyor.

Mamani Mamani, büyükannesinin kendisini boyamaya teşvik ettiğini ve kökenlerini hatırlamanın ve Andean halkının kültürüne yeni bir yaşam vermenin ne kadar önemli olduğunu açıkladığını söylüyor.

Sanatçı, fakirlere yeniden yerleşmek için devlet tarafından inşa edilen binaların duvarlarına rakamlar çizdi. Proje deniz seviyesinden 4.000 m yükseklikte oluşturuldu - bu bir rekor yükseklik!

Mamani Mamani, bu insanların hiç bir şeye sahip olmadıklarını ve şimdi bu kadar güzel boyalı evlere sahip olduklarını ve birbirlerine verebileceğimiz bir şeyi paylaşmanın önemli olduğunu söylüyor.

7. Jan Vorman ve Lego Dispatchwork

7. Jan Vorman ve Lego Dispatchwork

Birçoğumuz gri ve monoton bir şehirde yaşamayı sevmiyor ve Alman sanatçı Jan Foreman bunu değiştirmeye çalışıyor. Bir zamanlar, Lego'nun sıklıkla yetişkinlerin en sıradan yaşamını temsil ettiğini fark etti: evler, arabalar, ofisler. Ama Lego herşeyi daha çekici gösteriyor çünkü her şey renkli. Jan Vormann, tüm dünyada seyahat ettiği ve Lego kullanarak binaları “geri yüklediği” Dispatchwork projesini oluşturdu.

8. Tyree Guyton

8. Tyree Guyton

1986'da, sanatçı Tyree Guyton Heidelberg'e döndü ve büyüdüğü Detroit sokağının harap olduğunu, uyuşturucuyla dolup taştığını ve yoksullukla dolu olduğunu gördü. Guyton büyükbabası tarafından bir çözüm bulmaya ve bir silah yerine bir boya fırçası almaya teşvik edildi. Heidelberg Projesi, insanların ve mahallelerin yaşamlarını sanat yoluyla geliştirmek için nasıl yaratıldı ve tasarlandı. Proje aynı zamanda resim, heykel ve montajı da içeriyor. Terk edilmiş evler, paslı arabalar, televizyonlar, elektrikli süpürgeler ve buzdolapları kompozisyonlar halinde oluşturulmuş ve parlak renklerde boyanmıştır. Heidelberg turistleri çekmeye başladı ve Tyree Guyton birçok uluslararası ödül aldı.

9. Gothenburg'un “Gurur tramvayları”

9. Gothenburg'un “Gurur tramvayları”

“Proud Trams”, genç sanatçıların ikonik tramvayları yeniden ele geçirdikleri Gothenburg hükümetinin bir projesidir. Ressamlar gökkuşağının renklerini kullandılar ve tüm tramvaylar kendi tarzlarına kavuştu: kırmızı tramvay 5'ten mor tramvay 8'e. Her gün EuroPride'da, Göteborg vatandaşları şehrin içinden geçen tüm hareketli gökkuşağını görebiliyorlar.

Dünyayı iyilikle değiştirmek için sana ilham veren bir insan var mı? Aşağıdaki yorum bölümündeki hikayelerinizi bizimle paylaşın!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları