Dairem İstanbul'da 5 katlı bir binanın beşinci katında. Ağaçlar o kadar büyür, çatı düz ve pencerelerim güneşli tarafa bakar. Yaz mevsiminde, dışarıdaki sıcaklığın 40 dereceye çıktığı zaman, dairem Fin saunasına dönüşüyor.
Bu şartlarda uykuya dalmak ve uyumak imkansızdır. Bir klimam olmadığı için kendimi soğutmanın farklı yollarını bulmalıyım.
Yatağımı nasıl soğuttuğumu ve nasıl rahat uyuyabildiğimi öğrenmek için püf noktalarımı ve ipuçlarını Nestfun okuyucularıyla paylaşmak istiyorum .

Oda sıcaklığı

Oda sıcaklığı

 • Odayı serin tutmak için doğru şekilde havalandırmanız gerekir. Dış hava sıcaklığı 40 derece'nin üzerine çıktığında pencereleri kapatıyorum ve sıcaklığın altına düştüğünde onları açarım. Genellikle günün en düşük sıcaklığı sabah 4 ile sabah 7 arasındadır, bu yüzden sabahları sabah saat 8'den sonra açarım.

 • Dairenin güneşten ısınmasını önlemek için doğru perdelerin kullanılması önemlidir. Farklı kumaşlar denedim ve sentetik perdelerden uzak durmanın daha iyi olduğu sonucuna vardık - hızlıca ısınıp soldular. Beyaz kalın keten perdeler en iyisidir.

 • Eğer dairenizde ısının kalmasını istemiyorsanız, halı, kilim ve kanepe yastıkları gibi tozu toplayan şeylerden kurtulmak daha iyidir. Hava temizleyici ve daha serin olacak.

 • Odanızı havalandırırken, bir havlu ıslatın ve açık pencerenin önüne asın. Evinizi hızlı bir şekilde soğutmanıza yardımcı olacaktır. Ama havluları gece boyunca bırakma. Çok ıslak bir oda da çok nemli olabilir.

 • Geçmişte, iklimlendirme yapılmadığında, insanlar zeminleri ıslatırdı. Daha sonra oda sıcaklığı hemen düştü ve uykuya dalmak rahattı.


Tavan vantilatörleri kullanın.

Tavan vantilatörleri kullanın.

Ucuzlar, tavana sabitleniyorlar ve odayı oldukça iyi soğutuyorlar. Bu tip bir fana sahipseniz, anahtarın yaz modunda olduğundan emin olun. Birçok hayranın farklı mevsimler için 2 modu vardır.

 • Bir anahtar bulamazsanız, fan kanatlarını kontrol edin. Hava yukarı doğru çekilecek şekilde saat yönünün tersine dönmelidirler.

Ev yapımı bir klima

Ev yapımı bir klima

Düzenli bir fan sadece odanın etrafındaki havayı hareket ettirir ve motoru gerçekten odayı ısıtır. Ancak herhangi bir fan gerçek bir klimaya dönüştürülebilir.

 • Birkaç şişe veya diğer kapları suyla dondurun ve fanın önüne yerleştirin. Bu durumda, odanın her yerine soğuk hava üflenecektir. Isı güçlü olduğunda, 2 set şişeyi dondurup 4-5 saatte bir değiştiririm.

Yatağın soğuması

Yatağın soğuması

 • Yatak çarşaflarınız saten veya sentetiklerden yapılmışsa, bunları pamuk veya ipek yatak çarşafları ile değiştirmek daha iyidir. Pamuk çarşafları terleri iyi emer ve cildi serinletir.

 • Ayrıca pamuklu pijamalar giyerler, daha iyi nefes alırlar. Ya da kıyafetsiz uyu. Bu daha iyi bir çıkış yolu.

 • Yatağınızı soğutmanın bir başka yolu çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı buzdolabına koymak ve yatmadan önce yatağınızı yanınızda bulundurmaktır. Yorganını dondurucuya koyma, bunu yaparak hasta olabilirsin.

 • Hafızalı köpüklü döşekler, ısı tutma için yüksek bir kapasiteye sahiptir. Kış için iyidir, yaz için değil. Yatağım tam olarak böyle, bu yüzden üzerine bir pamuk yatak topper koymak (ki buzdolabı da koyabilirsiniz).


Bir klimanız olduğunda:

Bir klimanız olduğunda:

Bir arkadaşımın evinde  klima var. Onu ısıdan kurtarıyor ama soğuk algınlığı yüzünden yakalanıyor ve her zaman hasta oluyor. Klima açıkken - çok soğuk, kapalı olduğunda - çok sıcak. Mutlu bir ortam bulamıyor.

Bilim adamları , yaklaşık 64 ° F sıcaklıkta daha iyi uyuduğumuzu iddia ediyorlar. Mümkünse bu sıcaklığı sürdürmeyi deneyin. Birçok klima, sıcaklık tutma veya gece modu için bir fonksiyona sahiptir. Farklı bir şey olarak adlandırılabilir - sağlık tasarrufu, gece modu, vs. - sadece kılavuzu kontrol edin. Bu modda, bir klima, odadaki aynı sıcaklığı koruyarak açılır ve kapanır.

Klimanızın bu işlevi yoksa, tüm pencereleri kapatın ve en soğuk modda 2-3 saat boyunca klimayı açın ve sonra kapatın.

Bu bilgi sizin için yararlı mıydı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları