Birçoğumuz sevdiğimiz evcil hayvanlarımız var ve onlara iyi bakmaya çalışıyoruz. Ama sık sık hata yaparız, çünkü doğru bilgiye sahip değiliz. Uygunsuz bakım, hastalıklar ve hayvanlar ve sahipleri için çok fazla stres gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

1. Kedileri aynı anda kuru gıda ve et ile beslemek

1. Kedileri aynı anda kuru gıda ve et ile beslemek

İlk önce , kedinizi - kuru kedi maması veya doğalyiyecekleri beslemek için ne yapacağınızıseçmelisiniz . Kedinizi beslemeye karar verirseniz, sindirim sistemiüzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Doğal gıda seçerseniz, onlarıbesleyebileceğiniz yiyecekler listesinde profesyonel bir veterinere danışmalısınız . Ayrıca, en az gündebir kez sularını değiştirmeyi unutmayın. Kedilerin sulu kalması çokönemlidir.

Kuru veya konserve kedi maması tercih ederseniz, bir markaseçmeden önce malzemeleri okuyun. Yiyeceklerin herhangi bir aroma maddesi,mısır veya GDO içermemesi daha iyidir. Ayrıca kedi mamasında et ve diğerbileşenlerin oranına dikkat edin.

Doğal yemeği tercih ederseniz, sadece kediler için tavsiye edilenyiyecekleri seçin :

 • az yağlı (veya yağsız) süt ürünleri (ekşi krema, süzme peynir veya yoğurt);
 • çiğ veya haşlanmış et (sığır / dana eti, tavuk, hindi, tavşan);
 • karaciğer, kalp, mide;
 • deniz balığı (kemiksiz, haşlanmış) - haftada 1 ila 2 kez;
 • haşlanmış ve taze yumurta sarısı (tavuk - 1, bıldırcın - 3) - haftada bir kereden fazla olmamalıdır.

Kedilere izin verilmeyen yiyecekler :

 • yağlı et (domuz eti, kuzu eti) kedinin karaciğerine zarar verebilir;
 • yağlı veya nehir balığı - kedinizi parazitlerle enfekte edebilir;
 • masanızdan alınan yiyecekler (füme, kızarmış, ekşi veya baharatlı);
 • alkol;
 • tatlılar;
 • tuz;
 • soğanlar.

2. Yılda bir defadan daha sık veterinere evcil hayvanı götürmek

2. Yılda bir defadan daha sık veterinere evcil hayvanı götürmek

Düzenli veteriner ziyaretlerini ihmal etmeyin çünkü bu, bazı hastalıklardan kaçınmanın, onları bulmanın ve onları zamanında tedavi etmenin tek yoludur. Kedinizi en yaygın hastalıklar için aşılamanız gerekir - bu sayede hem kedinizi hem de kendinizi güvende tutabilirsiniz. Veterineri ilk kez ziyaret ettiğinizde, evcil hayvanınızı kimliğini almak için kaydedebilirsiniz - bu hayatının en önemli belgesidir. İdeal olarak, her hayvanın bir kimliği olmalıdır.

3. Açık pencerenin yanında bir kedi bırakmak

3. Açık pencerenin yanında bir kedi bırakmak

İçgüdülerini takip edip ve  açık bir pencereden atlayan pek çok kedi var. Sadece birkaçı kendilerine zarar vermeden toprağa düşer, ancak çoğu kedinin pençelerini kırması, diken dikmesi, hatta ölmesidir. Bir trajediden kaçınmak için pencereleri açık bırakmayın.

4. Kısırlıktan sterilizasyondan kaçınmak

Mülk sahipleri genellikle evcil hayvanlarına acırlar ve kendileri için sağlıklarını ve esenlikleri hakkında endişe duydukları için onları sinirlendirmeyi veya sinirlendirmeyi reddederler. Ancak, bu ameliyat tamamen zararsız ve anestezi ile gerçekleştirilir. Sterilizasyonun hayvanların sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur - aslında uzun ve mutlu yaşamaya devam ederler. Dikkat etmeniz gereken tek şey fazla kilo vermesidir çünkü birçok kedi tembelleşir ve bu ameliyatlardan sonra ekstra kilo alır, bu yüzden ne yediğinize dikkat etmelisiniz. Spike veya nötr olduğunuzda, dairenizde yüksek sesle meowing ve çığlık atma, beklenmedik gebelik ve idrar spreyleme gibi sorunlardan kaçınabilirsiniz.

5. Kürk ve diş fırçalamamak

5. Kürk ve diş fırçalamamak

İdeal olarak, kedinizin ağzını yılda en az bir kez kontrol etmelisiniz, özellikle de kötü bir kokusu varsa. Herhangi bir evcil hayvan mağazasında satın alabileceğiniz kediler için özel diş fırçaları vardır.

Kedinizin sahip olduğu belirli kürklere dikkat etmek için kuralları bilmelisiniz. Kurallar türe bağlı olarak değişir: örneğin, tüysüz kediler daha sık yıkanmalı, kısa kürklü kediler en az bakım gerektirir ve uzun kürklü olanlar sık ​​sık fırçalanmalıdır. Kürklerine yeterince iyi bakmazsanız, uzun kürklü kediler cilt hastalıkları veya matları alabilir. Ayrıca, en az 6 ayda bir, kediler özel anti-parazitik şampuanlarla yıkanmalıdır.

6. Masanızdan yiyeceklerinizi köpeklere vermek

6. Masanızdan yiyeceklerinizi köpeklere vermek

Tüm veterinerler, köpeklerin masanızdan beslenmesinin korkunç bir fikir olduğu konusunda hemfikirdir. İnsanların ve köpeklerin mide ve yemek borusu tamamen farklıdır ve mide suları da farklıdır. Köpeklerin sindirim sistemi, yediğimiz yiyeceklerin çoğunu idare edemez. Sevginizi köpeğinize yemekten değil, diyetinize gösterdiğiniz ilgi ile ifade etmekten daha iyidir.

Köpekler için iyi bir diyet, ısıl işlem gerektirmeyen yiyeceklerden oluşmalıdır - çoğunlukla süt ürünleri, çiğ et ve kalp ve böbrek gibi gıdalardan oluşur. Ayrıca, sebze ve bazı tatlı olmayan meyveler izin verilir.

7. Başlarını yıkamak ve diş bakımını atlamak

7. Başlarını yıkamak ve diş bakımını atlamak

Yıkama, hem hastalıkların önlenmesi hem de hijyen açısından doğal bir bakım prosedürüdür. Bir programda köpekleri yıkamanız tavsiye edilmez, sadece köpek kirli olduğunda, tozlu bir bölgedeki bir yürüyüşten sonra yapmak daha iyidir. Köpeğin kafasını banyonun en sonunda yıkamanız gerekir,çünkü köpeğiniz ıslak bir kafa ile soğuyabilir ve titremeye başlar.

Ayrıca, köpeğinizin dişlerinin sağlığını da unutmayın. Evcil hayvanınızı bir dahaki sefere veterinere götürdüğünüzde, doktordan dişlerinin durumunu kontrol etmelerini isteyin. Evcil hayvan dükkanında özel bir diş fırçası ve diş macunu satın alabilir ve düzenli diş bakımına başlayabilirsiniz.

8. Bir köpeğe yeterince ilgi ve sevgi vermemek

8. Bir köpeğe yeterince ilgi ve sevgi vermemek

Köpekler, “bağımsız” kedilerden farklı olarak, sosyal hayvanlardır. Sizinle ve diğer köpeklerle iletişim kurmak istiyorlar. Tıpkı bizim gibi, köpeklerin kişiliğini ve karakterini doğru bir şekilde geliştirmek için sosyal adaptasyona ihtiyaçları vardır, aksi takdirde evcil hayvanınız kısa sürede kolayca korkmuş, saldırgan ve itaatsiz hale gelebilir. İletişim ve dışarıda yeterli süre, evcil hayvanınızın fiziksel, duygusal ve sosyal olarak gelişmesine yardımcı olacaktır.

9. Yürüyüşten önce tasma kontrolü

Ana kural: köpeğin rahat olmalı. Yakası için aşağıdaki ölçümlere dikkat etmelisiniz: Orta ve büyük köpekler için boyun ve yaka arasında 2 parmak olmalıdır (küçük köpekler için bir parmak). Bu kuralı uyguladığınızdan emin olun, çünkü eğer yaka çok sıkı ise, köpeğinize zarar verebilir ve eğer çok gevşekse, köpeğiniz sadece onu çıkarabilir ve sizden kaçabilir. Büyüme ve kilosuna bağlı olarak yakanın boyutunu değiştirmeyi unutmayın.

10. Uzun süre bir apartmanda kapalı bir köpeğin bırakılması

10. Uzun süre bir apartmanda kapalı bir köpeğin bırakılması

Her yaştan ve ırktan köpekler temiz havada yeterince zamana sahip olmalı, çok hareket edebilmeli, diğer köpeklerle düzenli iletişim kurabilmeli ve dünya hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Eğer yeterli fiziksel aktiviteye sahip değillerse, kendi yöntemleriyle protesto edeceklerdir: sıkılacaklar ve enerji ile bunalmış olacaklar, bu da onların kişisel eşyalarınızı veya mobilyalarınızı tahrip etmesine neden olabilir. Ayrıca, evcil hayvanınızın sağlığı için çok fazla fiziksel aktivite ve disiplin gereklidir. Güzel, uzun bir yürüyüşün ardından bir dahaki sefere not alın, köpeğiniz muhtemelen uyumaya gider.

parakeets

parakeets

Bu kuşların en yaygın hataları sahipleri yapar:

 • Muhabbeti sürekli bir kafeste tutmak. Güvenli uçuşlar için yeterli zaman ve güvenli bir yer vermelisiniz, aksi takdirde, kuş ölebilir. Fiziksel aktiviteye ve bir çeşit eğlenceye ihtiyaçları var.

 • Sadece yemek için tohum teklif ediyorum. Vahşi olarak, muhabbet kuşları sadece tohum yemiyor. Taze sebzeler, meyveler, maydanoz ve hatta dallara ihtiyaç duyarlar. Bu diyet onları sağlıklı tutacak ve ruh hallerinde de bir iyileşme göreceksiniz.

 • Muhabbetlerin kum ya da tebeşir yemediğini düşünmek. Sadece birkaç kişi bu kuşların yiyecekleri sindirmek için mide asidine sahip olmadığını bilirler - kumlara ihtiyaç duyarlar. Ve onlar için, tebeşir bir kalsiyum kaynağıdır.

 • Muhabbetlere yeterince ilgi gösterilmiyor. Sahipler genellikle onlarla oynar ve onlardan birkaç hafta sonra onlarla konuşurlar ve sonra unutulurlar. Parakeets sosyal yaratıklar, günde en az 30 dakika oyun ve iletişim ihtiyacı var.

 • Onlara kızmak. Eğer bir muhabbet agresifse, bunun bir nedeni vardır: bir hastalığa sahip olabilir, ya da belki de ona yeterince ilgi göstermezsiniz. Kuşkusuz, yeterince dikkat çekmemesi kuşkulu olabilir.

 • Kuşun veteriner olmadan tıbbi olarak tedavi edilmesi. Herhangi bir garip semptom farkettiğiniz anda, doğrudan veterinere gidin - doktor sorunu teşhis edip ilaç reçete edebilir. Kuşa kendiniz muamele etmeye çalışırsanız, onu öldürebilirsin.

 • Kuşları ellerinle yakalamak. Kuşlar, böyle yakalandıklarında gerçekten stresli olurlar. Onları parmaklarınızda veya avuçlarınızda taşımalısınız.

 • Kafesi çok fazla buharın olduğu bir odada tutmak (mutfak veya banyo gibi). Ayrıca, insanların nadiren ziyaret ettiği bir yere koymayın.

Kobaylar

Kobaylar

Gine domuzu sahiplerinin dikkat etmesi gereken şeyler:

 • Bir kobay satın alırken akılda tutulması gereken çok önemli bir şey, yaşamak için yeterli alana ihtiyaç duymasıdır. En yaygın kafes derin dipli bir kafestir.
 • Kürklerine ve pençelerine iyi bak. Üfleme sırasında kürklerini kestirmelisin ve sıcak olduğunda, cildini biraz rahatlatmak için kürklerini de tıraş edebilirsin. Kobayda kısa kürk varsa, haftada bir kez yıkayabilirsiniz. Uzun kürk varsa, her 3 günde bir. Veterinerler, tırnaklarını 6 ayda bir kesmelerini tavsiye ediyor.
 • Bu üzücü, ama gine domuzları genellikle hastalanır ve ölürler çünkü yanlış beslenme ile beslenirler. Kemirgenler bu açıdan çok zayıftır. Yiyeceklerinin% 60'ı saman,% 20'si tohum ve% 20'si taze ot, sebze ve meyve olmalıdır. Gine domuzunuz küçükse, günde iki kez beslenmelisiniz ve eğer büyükse - günde 3 kez. İçinde C vitamini bulunan içme suyuna erişebilmeli. Ayrıca yeterince hareket etmeyen hayvanların sindirim sistemi ile ilgili sıkıntıları olduğunu belirtmek de önemlidir.

Evcil hayvanlarınızın sağlıklı ve uzun yıllar sürmesini diliyoruz. Bu hata listesinin evcil hayvanlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ve umarız ki tavsiyemizi alarak kendilerini nasıl daha iyi hissettiklerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Hangi evcil hayvan bakımı hatalarını yaptınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bizi anlatın!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları