Bir araştırmaya göre , ortalama bir kişi hayatlarının 1.140 gününü evlerini temizleyerek geçiriyor. Bu her gün 2 saat temizlik anlamına geliyor ve çok fazla! Evinizin temizlik sürecini hızlandırabilecek çeşitli ipuçları ve püf noktaları vardır ve tüm zamanınızı ev işlerini yapmadan hafta boyunca temiz tutmanın birçok etkili yolu vardır.

1. Toplamayla başlayın

1. Toplamayla başlayın

Bu, yapılması gereken en belirgin şey gibi görünse de, bazen işleri daha hızlı yapmak istediğimizden, sadece kesme bölümünü atlıyoruz ve bu, temizlik işlemini gerçekleştirebileceğimizden çok daha zor hale getiriyor.

Yani, yapılacak en iyi şey, declutter yapmaya başlamak. Her seferinde bir odaya girerek başlayın ve belli bir yere ait olmayan her şeyi bırakmaya başlayın. Kitaplarınızı, oyuncaklarınızı ve elektronik cihazlarınızı, temizlemeye başlayabileceğiniz düzenli bir odaya bırakılana kadar atın.

2. Bir çöp torbası kullanın

2. Bir çöp torbası kullanın

Toplama işlemi sırasında bir çöp torbası en yakın arkadaşınız. Evinizi toplayıp çöp gibi olabilecek eşyaları atmak için evinize her zaman yanınızda taşıyın ve evin etrafındaki tüm kutuları boşaltın.

Bu, daha sonra evin etrafından dolaşmaktan ve çöp kutusuna atmak için her bir çöpü toplamaktan zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır . Ayrıca, son 10-12 ay içinde kullanmadığınız eşyalardan kurtulmaya çalışın. Bu, yıllar boyunca biriken her şey olmadan evinizin dağınıklığını korumanıza yardımcı olacaktır.

3. Sizinle bir temizlik kovası getirin

3. Sizinle bir temizlik kovası getirin

Temizlemeye başlamadan önce, sizin için en uygun temizlik ürünlerini seçmeniz gerekir. Pahalı veya aşırı karmaşık bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Banyo, cam temizleyici, temizlik bezleri ve fırça temizleyici için hijyen amaçlı, çamaşır suyu ve kireç temizleyici dezenfektanına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tüm temizlik maddelerini bir sepete koyun ve temizleme işlemine başlamak için her odada yanınızda bulundurun.

4. Önce toz, sonra vakum.

4. Önce toz, sonra vakum.

Bazen, vakumun çok fazla yayılmaya başladığını düşündüğümüz için, temizlik işleminin zor kısmını elde etmek için önce tüm evi vakumluyor ve paspaslıyoruz ve tozlama, temizlik yüzeyleri, aletler vb. son olarak. Bunu yapıyorsanız ve zemin veya kilimlerinizin daima kirli olduğunu fark ederseniz, bunun bir nedeni vardır.

Tüm yüzeyleri tozlayıp temizlediğinizde, zemindeki tüm kir, kırıntılar ve çöpler yere düşer, bu nedenle önce vakum alırsanız, zemini önceki tüm pisliklerden temizler ve hemen yeni kirler eklersiniz. Böylece, zemini kirli bırakıyorsunuz. Bu yüzden, önce tüm evinizi temizlemeniz ve zeminlerin temizlenmek için en son şey olmasını sağlamak önemlidir.

5. Desen kullan

5. Desen kullan

Bu yapmak için en mantıklı şey gibi görünmüyor olsa bile, bir kez sen asmak olsun harikalar yaratacaktır! Kirli gözüken yüzeyleri temizlemek yerine, ne kadar temiz olduklarına bakmaksızın TÜM kirleri göz önünde bulundurun.

Unutmayın, bakteri göremiyoruz ve en temiz görünen yerlerde olabilirler. Evinizdeki her odaya girerek başlayın ve odanın solundan sağa (bir desende) temizlik yapmaya başlayın. Böylece, evinizi herhangi bir noktayı kaçırmadan tamamen temizleyeceksiniz.

6. Fırçalamayın, sadece spreyleyin.

6. Fırçalamayın, sadece spreyleyin.

Bölgeyi ovmak yerine, yüzey temizleyici olarak bir sprey kullandığınızda, kendinizi bol bol zaman koruyabilirsiniz . Sadece bir odaya girip sol taraftan sağ taraftaki tüm yüzeyleri püskürtmeye başlayın. Ardından, bir sonraki odaya gidin ve bir şeyi silmeden aynı şeyi tekrarlayın.

Tüm odaları bitirdikten ve ürün bir su birikintisine girmemesi gereken her şeyi emmek için yüzeyde yeterince uzun bırakıldıktan sonra, püskürtüldüğünüz ilk odaya gidin ve silip süpürmeye başlayın. Bu, tüm yüzeylerinizi ovma kirliliği olmadan temiz ve parlak bırakırken çok zaman kazandıracaktır.

7. Süpürgelikleri unutma.

7. Süpürgelikleri unutma.

Süpürgeler çok hızlı bir şekilde çok fazla toz toplarlar ve evimizi temizlerken kaçırdığımız şeylerden biridir, onları fark etmediğimizden değil, ama bazen onlar bizim için yeterince önemli değildir. Eviniz temiz ve süpürgeleriniz temiz değilse, eviniz kirli görünüyor. Bir restorana veya bir kafeye gittiğinizi ve temiz görünse bile süpürgelerin tozla kaplandığını düşünün. Bu, bütün yerin temiz olmadığını düşünmenizi sağlayacaktır.

Böylece, evin etrafındaki yüzeyleri silerken, nemli bir bez alın ve süpürgelikleri her odanın solundan sağa doğru silin. Her oda için sadece bir dakika (en fazla) alır, ancak evinizde büyük bir fark yaratacaktır.

8. Vakum döşemesi

8. Vakum döşemesi

Döşemeli mobilyalar sadece haftada bir “rulo-muamele” yapmak yerine hijyenik amaçlar için vakumlanmalıdır . Kanepeler ve şilteler yüzeyde yaşayan 10.000'den fazla toz akarlarına sahip olabilir . Bu toz akarları, alanda kalan ölü cilt hücrelerini besler ve sürekli olarak çoğalırlar.

Toz veya akarlara karşı alerjiniz olmasa da, gelecekte alerjileri tetikleyebilirler. Bu nedenle, toz akarları ve bakterileri uzak tutmak için haftada bir kez mobilyalarınızı vakumlamanız önemlidir.

9. bulaşık deterjanı cam temizleyici olarak kullanın

9. bulaşık deterjanı cam temizleyici olarak kullanın

Bir cam temizleyici almak yerine bunun yerine bulaşık sabunu kullanın. Bulaşık sabunu, yapışkan yüzeyleri kristal berraklığında bırakabilir ve banyo camlarında kireç birikmesinden ve cam temizleyicilerinden daha iyi aynalardan kurtulabilir. Bulaşık sabunu, tabakları, bardakları, çatal bıçak takımlarını vb. Temizlemek için icat edildi ve onları son derece parlak ve yepyeni görünümlü bırakmak için icat edildi.

Bunun sebebi, su ile çözüldüğünde , cam yüzeyinde pırıltılı camlar, pencereler ve bulaşıklar ile sonuçlanan sulu sıvı tarafından emilen bir kir, yağ ve kalıntı oluşturan bir supermolekülün bir formunu  oluşturan deterjan moleküllerine sahip olmasıdır .

10. Cihazları hemen temizleyin

10. Cihazları hemen temizleyin

Cihazlarınızı kullanıldıktan hemen sonra temizlemeniz önemlidir , 2 saat sonra değil, kesinlikle herhangi bir kimyasalın yiyeceklerinize girmesini önlemek için kullanmadan önce. Isı ve yiyecek dökülmesi ile çalışan tost makinesi, soba / fırın ve mikrodalga gibi aletler çok kolay lekelenebilir ve lekeler çok soğuduğunda, temizlenmesi için bir kabus olacaktır.

Fırın veya mikrodalgada yiyecek dökülmesinin tekrar ısıtılması durumunda, fırının veya mikrodalga fırının metaline zarar vermeden sökülmesi imkansız olacaktır.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları