Facebook uygulaması myPersonality, nihayet askıya alınmadan önce dört yıl boyunca üç milyon kullanıcıya ait verileri sızdırdı.
Facebook kişilik testi uygulaması Cambridge Üniversitesi'nden akademisyenlerin kontrolü altındaydı.

Facebook'tan 24 saat geçtikten sonra kullanıcı verilerini kötüye kullandığı için yüzlerce uygulama askıya alındığını açıklayan New Scientist , belirli bir kişilik sınavı uygulamasının üç milyondan fazla kişinin bilgisini verdiğini ortaya çıkardı.

Söz konusu uygulama, kişiliğim, Facebook'un sitenin veri paylaşım şartlarını ihlal ettiğini belirttikten sonra 7 Nisan'da askıya alındı. Bununla birlikte, bundan dört yıl önce, kişisel test sonuçlarının da dahil olduğu uygulama tarafından toplanan verilere, bir üniversite kursu web sitesinde bir proje ortak çalışanı olarak kaydedilerek kolayca erişilebilir.

- Sponsorlu -

New Scientist'e göre “Üniversitelerde araştırmacılar ve Facebook, Google, Microsoft ve Yahoo gibi şirketler” de dahil olmak üzere “150'den fazla kurumdan 280'den fazla insan bunu yaptı.

Daha da endişe verici bir şekilde, akademik kimlik bilgisi olmayanlar da verilere erişebiliyordu çünkü çalışan bir kullanıcı adı ve şifre GitHub'da herkese açık olarak paylaşıldı. “Veri kümesine erişmek isteyen herkes, bir dakikadan daha kısa sürede indirmenin anahtarını bulmuş olabilir” diye iddia ediyor.

6 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığında, Kişiliğimin verileri, Cambridge Üniversitesi akademisyenleri David Stillwell ve Michal Kosinski tarafından kontrol edildi. Uygulamanın Cambridge Analytica skandalıyla doğrudan ilişkili olmamasına rağmen - Stillwell, şirketin politik hedefleri nedeniyle 2013'te uygulamanın verilerine erişiminin reddedildiğini iddia ediyor - CA'nın verileri toplamak için kullandığı uygulamayı geliştiren Alexandr Kogan, 2014 yazına kadar kişilerarası projede ortak çalışan.

Yeni Bilim Adamı, Kişilerarasılık koşullarının verileri “anonim bir şekilde” kullanmasına ve dağıtmasına izin verdiğini, ancak topladığı verilerin çok ayrıntılı olduğunu açıkladı - kişilik testi ile birlikte yaş, cinsiyet, konum ve durum güncellemeleri hakkında bilgi topladı. sonuçlar - herhangi bir bilgi birikimine sahip olan herkes için oldukça basit olurdu. Imperial College London'dan Yves-Alexandre de Montjoye, “Yeterli özniteliklere sahip herhangi bir veri kümesinin anonimleştirilmesi son derece zordur.”

MyPersonality uygulaması hem Facebook hem de Bilgi Komisyonu Ofisi tarafından araştırılıyor, her ikisi de verileri kimin erişebileceğini ve dört yıl boyunca bunu nasıl kullanabileceğini belirlemeye çalışmalı. Sosyal ağ, denetimin başarısız olması durumunda uygulamanın yasaklandığını iddia ediyor.Ancak, New Scientist'e göre Stillwell, Facebook'un projenin uzun süredir farkında olduğunu ve hatta 2011'de olduğu gibi Kosinski ile de toplantılar yaptığını iddia etti. Cambridge Üniversitesi, New Scientist'e yaptığıaçıklamada , uygulamanın University'ye katılmadan önce Stillwell tarafından oluşturulduğunu söyledi. “Etik onay süreçlerimizden geçmedi”. Ayrıca “Cambridge Üniversitesi, uygulamaya veya verilere sahip değil veya kontrol etmiyor” dedi.

Etkilenip etkilenmediğimi nasıl anlarım?

Facebook, askıya aldığı 200 uygulamadan herhangi birinin verilerinizi kötüye kullandığını keşfettiği takdirde, söz konusu uygulamanın “ Facebook uygulamamı kötüye kullandığını nasıl anlayabilirim? ”Sayfasına göre. Dolayısıyla, benim Kişilerarası uygulamasını kullanmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, düzenli olarak orayı kontrol ettiğinizden emin olun.

Siz veya arkadaşlarınızdan herhangi birinin "Bu Sizin Dijital Hayatınız mı" yüklü olduğunu görmek için bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bu uygulama, Cambridge Analytica tarafından kullanıcı verilerini toplamak için kullanılan uygulamadır.

Kaynak: http://www.alphr.com/facebook/1009342/facebook-mypersonality-leaked-data

- Sponsorlu -


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları