Eğer bir köpek sahibiyseniz, evcil hayvanınızın sağlıklı ve uzun ve mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz. Ancak bazen, tüylü aile üyelerimizi gerçekleştirmeden, potansiyel olarak zarar verebilecek şeyler yapabiliriz. Köpekler merak uyandırıcı, maceracı ve çoğu zaman onları sıkıntıya sokabilecek küçük çocuklar gibi davranırlar.

1. Yanlış tasma seçimi

1. Yanlış tasma seçimi

İlk olarak,  bir tasma veya tokası, genişliğinin, malzemesinin vb. Kullanılıp kullanılmayacağına karar vermelisiniz. Bu karar çok kişiseldir. Eğer köpeğiniz bir çektirme aracıysa veya ulaşabileceği kadar uzağa gitmeyi seviyorsa, bir koşum bir yakadan daha iyi bir seçenek olabilir çünkü ikincisi ağır çekilirse evcil hayvanınızın boynunu ciddi şekilde yaralayabilir. İkinci adım doğru büyüklüğü almaktır .

Eğer çok büyükse - köpek kaçabilir ve çok küçükse, köpeğin boynunu ezebilirdi. Genel kural, küçük ve orta boy köpekler için,tasma ve toka , köpek arasına bir parmağınızı yerleştirebilmenizdir. Büyük ve ekstra büyük köpekler için 2 parmak sığmalıdır.

2. Bir köpeği arabada yalnız bırakmak

2. Bir köpeği arabada yalnız bırakmak

Yeterince stres uygulayamayız: ASLA köpeğinizi asla arabada bırakmayın. Yapılan  araştırmagöre, bir arabanın içindeki sıcaklık araba gölgede park halinde olsa bile, sadece 10 dakika içinde 20 derece artabilir. Köpekler insanlar gibi terlemezler ve aşırı ısınma beklediğinizden çok daha hızlı olabilir.

3. Köpeğinizin dişlerini ihmal etmek

3. Köpeğinizin dişlerini ihmal etmek

Hepimizin köpeklerin dişleri olduğunu biliyoruz. Bu dişlerin  tıpkı seninki gibi fırçalanması gerekiyor. Cidden, şaka yapmıyoruz. Yavrularını alır almaz bunu yapmaya başlamalı, böylece alışırlar.

Bazı sahipleri, köpeklerin çiğneme çubuklarının düzenli fırçalamanın yerini alabileceğini düşünürler, ancak bu çubuklar, diş fırçaları kadar dişleri de temizlemediğinden bu doğru değildir.

Bir insanın diş macunu ve diş fırçasını kullanmayın. Köpekler için fırça ve macunlar oldukça farklı ve bunları veterinerinizden alabilirsiniz.

4. Köpeğin herşeyi yemesine izin vermek

4. Köpeğin herşeyi yemesine izin vermek

İnsan için olan gıdaları asla köpeğinize yedirmeyin, çok tuzlu, çok baharatlı ve onlar için çok yağlı. Aslında, yiyeceklerimizin çoğu köpekler için çok tehlikeli ve hatta zehirlidir. Bir yemek yerken kesinlikle evcil hayvanınızı herhangi bir masa kazığı ile beslemeyin, köpeğinize çok istenmeyen dilenci alışkanlıklarını öğretir ve köpekler, yapmaları gereken şeylere geldiğinde inanılmaz derecede iyi öğrenenlerdir.

5. Yavruları bir köpek parkına getirme

5. Yavruları bir köpek parkına getirme

Köpekler çok sosyal ama yavru köpekleri parka görürken tekrar düşünüm. Başlangıç ​​olarak, köpekler bazen hastalıkların pasif taşıyıcıları olabilir. İkincisi, yetişkin köpekler, özellikle de büyükler, oyun oynarken ve koşarken çok sert olabilirler, köpeklerini korkutabilir veya kazara yaralayabilirler.

6. Fiziksel ceza kullanmak

6. Fiziksel ceza kullanmak

Evet, köpekler disiplinli olmalı, fakat fiziksel ceza asla bunu yapmanın yolu olmamalı. Her şeyden önce, hayvan istismarı. İkincisi, sadece işe yaramayacak ve elde ettiğin her şey, köpeğin senden korktuğundan emin olmak. Ödül temelli eğitim, fiziksel disipline göre çok daha etkilidir.

Köpeğin her zaman yaramaz şeyler yaparsa, belki de eğitim okulu için kaydolma zamanıdır.

7. Stimülasyon eksikliği

7. Stimülasyon eksikliği

Köpeklerin özellikle çalışma ırkları olmak üzere sürekli zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaçları vardır. Düzenli yürüyüş ailenizde yapılması gereken bir aktivite haline gelmeli ve bir köpek almaya karar vermeden önce göz önünde bulundurulmalıdır. Köpekler sadece egzersize ihtiyaç duymazlar, aynı zamanda farklı seslere ve kokulara maruz kalmaları gerekir, beyinlerini daha iyi çalışır. Eğer köpekler fazla bir uyarım elde edemezlerse, başka şeyleri kazma, çiğneme ya da başka şeyleri parçalara ayırma gibi şeyler yapmaya başlayabilirler.

8. Köpeğinizi arabada güvenceye alma

8. Köpeğinizi arabada güvenceye alma

Her zaman çocuklar için emniyet kemerleri kullanıyoruz ve bunun için bir sebep var. İnançlı ya da değil, köpekler farklı değil. Kaza durumunda, yaralanabilir veya daha da kötüye gidebilirler. Arabada bir köpeği emniyet altına almanın birkaç yolu var,  sana uyanı bul.

9. köpeğin yanlış bir şey yaptığında bağırmak

9. köpeğin yanlış bir şey yaptığında bağırmak

Bağırmak , bir köpeği disipline ederken asla düşünmemeniz gereken bir şeydir. İşe yaramıyor, sadece köpeğini korkutuyorsun. Özellikle de bir süre önce olan bir şeye kızmış olursanız. Köpeğiniz sadece korkmayacak, aynı zamanda da kafası karışacaktır.

10. pire kene ve tedavi

10. pire kene ve tedavi

Bir köpeğe sahip olduğunda önleyici pire, kene, solucan ve kalp kurdu tedavisi çok önemlidir. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, kış aylarında bir mola verebilirsiniz, ancak bunu veterinerinizle konuşmalısınız. Güvenli olmak üzgün olmaktan her zaman daha iyidir.

11. Etrafında zararlı nesnelerin bırakılması

11. Etrafında zararlı nesnelerin bırakılması

Köpekler maceraperesttir ve onları her türlü belaya sokar. Evcil hayvanınızın çiğnemesini veya ilaç, çivi, pil ve çorap gibi yutkunabileceği herhangi bir şey bıraktığınızdan emin olarak evinize dostluk yapın. Çorap her köpeğin en sevdiği oyuncak çeken gözüküyor, ama eğer köpek yutarsa, boğazına sıkışabilir.

12. Cins spesifik sağlık sorunları ihmal

12. Cins spesifik sağlık sorunları ihmal

Bazı ırklar, cilde veya cilde özel bakım gerektirir ya da düzenli bakım gerektirirler, aksi takdirde çeşitli problemler gelişebilir. Bazı sağlık sorunlarına yatkınlığı olan türler vardır  ve eğer köpeğiniz bu grupta ise, belirtileri bilmeli ve her zaman onlara göz kulak olmalısınız.

Kritik bir şeyi kaçırdığımızı mı düşünüyorsun? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları