Hıçkırık çoğunlukla aniden ortaya çıkar ve hızlıca gider. Ama bazen, can sıkıcı ve ciddi bir sorun haline gelir. Fizyoloji açısından , diyafragma aniden istemeden bastığında bir hıçkırık oluşur ve aynı zamanda ses kutusu daralır ve vokal katlar kapanır ve hava akışını etkili bir şekilde engeller.

Kulaklarını Tıka

Kulaklarını Tıka

Parmaklarınızı 20-30 saniye boyunca kulağınıza sokun veya kafatasının tabanının altındaki kulak zarı arkasındaki yumuşak bölgelere basın. Bu, diyaframa bağlanan vagus siniri aracılığıyla “rahatlama” sinyali gönderecektir.

Su İçmek

Su İçmek

Bir çubuk ile su içmek  sinirleri rahatlatır. Su ile karıştırmak da aynı etkiye sahip olabilir. Bu yöntem genellikle birkaç gulps sonra hıçkırıkmayı durdurmaya yardımcı olur, ancak bazen birkaç kez denemek için gerekli.

Kulaklarınızı tıkar ve Su içersiniz

Kulaklarınızı tıkar ve  Su içersiniz

Bir pipetle su içerken kulağınızı bloke edin . Parmaklarınızı kulağınıza soktuğunuzda bloke ettiğinizde, vajus sinirine de baskı yaparak yutkunmanın yararlarından da yararlanabilirsiniz.

Bir kese kağıdı içinde nefes al

Bir kese kağıdı içinde nefes al

Bu yöntem , kandaki karbondioksitin kısmi basıncını arttırır ve daha fazla oksijen getirmek için diyafram temasını daha derinleştirir. Sersemlemiş hissetmeye başlarsan dur.

Bal ve limon

Bal ve limon

Limonun çiğnemesi veya ılık su ile bal yemlenmesi, vagus siniri uyarır ve hıçkırıklardan bir mola verir. Vagus siniri midenizi beynine çalışır. Araştırmacılar, bu sinir için tahrişin hıçkırıklara neden olabileceğine inanıyorlar, böylece bu basit eylemi sinirleri “sıfırlamak” için deneyebilirsiniz, böylece hıçkırıklar ortadan kalkar.

Akupunktur deneyin

Akupunktur deneyin

Akupunktur  , kalıcı hıçkırıkları etkili bir şekilde tedavi edebilir. Hıçkırıklardan sorumlu sinirleri uyarmak veya tahriş etmek için kullanılır. Bazı insanlar bu yöntemi kullanarak uzun süreli hıçkırıklarını çözmüşlerdir .

Bir kaşık dolusu tatlı

Bir kaşık dolusu tatlı

Bu çare hıçkırıklara geçirebiliyor.. Bir kaşık dolusu  şeker veya  fıstık ezmesi , hıçkırıkların durdurulmasına yardımcı olacaktır. Isırmanın hareketi ve dilin yutulma hareketi, midenizin nefes hareketini değiştirerek hıçkırıklarını gevşetir ve yok eder.

Dilini çıkar

Dilini çıkar

Bu hıçkırık için tuhaf ama yararlı bir çözüm olabilir. Dilinizi yapıştırarak glottis, spazmı gevşeten ve kısaltan vokal akorlar arasındaki açıklık ile hıçkırıklara neden olur.

Kalem yöntemi

Kalem yöntemi

Bu yaklaşımı , ağzınıza bir kalemle yatay olarak yerleştirerek  ve bir bardaktan birkaç yudum su almaya çalışın. Kalemin ağzından ayrılmasına izin vermeyin. Bu zor olabilir ama hıçkırıklarını durdurmak için iyi bir yoldur.

Hızlı nefes alın yavaşça nefes verin.

Hızlı nefes alın yavaşça nefes verin.

Bu tekniği kullanmak için olabildiğince çabuk hava alabiliyorsunuz. Şimdi yavaşça 30 saniye nefes verin. Hıçkırıklarınız duruncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

Hıçkırıklar gizemli bir durumdur, ancak hepimiz onları defalarca deneyimledik. Bu tedaviler size yardımcı olacaktır, ancak son derece uzayan hıçkırıkların altta yatan bir nedeni olabilir ve bir doktorun yardımını gerektirebilir.

Hıçkırıklardan kurtulmak için herhangi bir hile biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları