Araştırmalar , ilk izlenimin, biriyle tanışmanın 7 saniyesinde oluştuğunu göstermektedir. Bir iş görüşmeniz varsa, yönetici sadece 30 saniyede işe alım kararı verebilir . Bu ilk izlenimi bertaraf eden yaygın hatalardan kaçınmak, iş bulma şansınızı, arkadaşınızı, müşterinizi ya da yaşam partnerinizi artırabilir.

1. Zayıf el sıkışma

1. Zayıf el sıkışma tr.depositphotos.com

El tokalaşmaları ilk izlenimin gerçek bir katili olabilir. Araştırmalar , zayıf bir el sıkışma yaşayan insanların utangaç, endişeli, daha az açık ve herhangi bir yetenek eksikliğine sahip olduklarını göstermektedir . İnsanların yaptığı bir diğer yaygın hata, diğer kişinin elini uzun süre tutmaktır. Eğer başarılı olmak istiyorsan  , sıkı bir el sıkışma yap ve iki saniye kuralını takip et.

2. Yanlış el pozisyonu

2. Yanlış el pozisyonu © shutterstock

Otururken ellerinizin konumunu düşünün. Ellerini kucağına koyabilirsin, ama onları cebine koymayın çünkü bir şey sakladığınızı gösterir. Eğer ellerini masaya  koyarsanız , avuç içi aşağı çok sıkı ellerini sıkmak veya koymayın Eğer görüşmeci kontrol etmek istediğinizi belirtmek olabilir.

Ayrıca, eller masaya oturtulurken ve gevşek bir şekilde katlanırken Batı dünyasında uygun ve hatta tercih edilen bir pozisyon iken, bu jest Japonya ve Hindistan'da kaba kabul edilir  .

3. sakız

3. sakız tr.depositphotos.com

Bir kişi ilk defa sizi görür ve sen sakız çiğniyorsan , düşüncelerinde , olgunlaşmamış çocuksu ve biraz daha düşük sınıf . Sakız çiğnemek bir iş görüşmesinde kötü bir fikirdir. Bununla birlikte, daha az resmi koşullarda, sakız çiğneme halkları genellikle daha samimi ve ulaşılabilir olarak değerlendirilir.

4. göz temasından kaçınma

4. göz temasından kaçınma tr.depositphotos.com

Göz teması, iyi bir ilk izlenim yaratmak için güçlü bir araçtır. Araştırmalar , konuşurken ve dinlerken insanların göz temasını sürdürdüğünün genellikle daha güvenli ve akıllı olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Diğer taraftan, gözle temastan kaçınan insanlar , daha az samimi, daha az çekici ve daha endişeli olarak görülüyor .

5. Saçlarınızla oynamak

5. Saçlarınızla oynamak tr.depositphotos.com

Kadınların saçlarına günde 18 kez temas ettikleri görülmüş olsa da , saç ile oynamak, ayrılacağınız kişiye yanlış sinyal gönderebilir. Sık sık bir flört tekniği olarak kullanılırken, aynı zamanda kaygı, düşük benlik saygısı, stres ve rahatsızlık da gösterebilir Saç ile oynarken tekrarlayan ve takıntılı olur , hatta bir dürtü kontrol bozukluğuna işaret edebilir.

6. Yanlış konuşma konuları

6. Yanlış konuşma konuları tr.depositphotos.com

Sağlık sorunları, para, din, eski patronlar ya da eski ortaklar, politikalar ya da kişisel yaşam ve problemler hakkında iyi bir ilk izlenim edinmenize yardımcı olmayacak bazı tabu konuları vardır Konuşmayı sadece kendinize odaklamayın ve konuştuğunuz  kişiyi dinlemeyi unutmayın.

7. Kişisel alan işgal

7. Kişisel alan işgal tr.depositphotos.com

Fiziksel alan, sizinle konuştuğunuz kişi arasındaki mesafedir. Araştırmacılar dört kişisel alan düzeyini ayırt eder. Sizinle resmi toplantıda yeni tanıştığınız kişi arasındaki mesafe yaklaşık 4 ila 12 feet olmalıdır. Eğer  siz de yakından diğer kişiyi yaklaşım çok uzakta duran sen ilgilenmiyor gösterirken sen, agresif görünebilir.

8. dikkat dağıtıcı sesler yapmak

8. dikkat dağıtıcı sesler yapmak

Ayağınıza dokunmak, parmaklarınızla temas etmek veya parmak uçlarınızı kırmak gibi herhangi bir rastgele ses çıkartabilir ve başkalarına rahatsız edici olabilir. Dokunma , sinirlilik, iritasyon veya sabırsızlık gösterebilir ve aynı zamanda yalan söylediğinizi veya başkalarını rahatsız etmeye çalıştığınızı da önerebilir . The New York Times tarafından yapılan bir araştırmaya göre, mafsalların kırılması stresi rahatlatmanıza yardımcı olurken, en can sıkıcı seslerden biridir  .

9. Saatinizi veya cep telefonunuzu kontrol etmek

9. Saatinizi veya cep telefonunuzu kontrol etmek

Ortalama bir kişi kendi telefonunu 110 günde denetler! Yine de, telefonunuzu kontrol etmek ya da bir konuşma sırasında izlemek çok saçma. Diğer kişiyle ilgilenmediğinizi, sıkıldığınızı ve yapacak daha iyi şeylerin olduğunu gösterir. 

Araştırmalar, telefonunuzun yanınızdaki masada bile olmanın, konuşmanın kalitesini ve etkileşimini azalttığını gösteriyor.

10. İsimleri Unutma

10. İsimleri Unutma

Bir insanın adını unutursanız, özellikle de bu kişi sizinkini hatırlarsa, utanç vericidir. Bunu önlemek için  , hemen girişten sonra adı tekrarlayın: “Merhaba, Anna! Tanıştığımıza memnun oldum. ” İsim ile ilgisi olan mazereti kullanmayın, eğer diğer kişi ile ilgileniyorsanız isminiz başınızda kalacak.

11. Geç kalmak

11. Geç kalmak

Geldiğinizde geç , sen, planlama ile kötü, güvenilmez başkalarının zaman değer yoktur ve bağlılık eksikliği izlenimini vermek . Zamanınızı, geç kaldığınız için endişelenmeyeceğiniz ve acele etmeyeceğiniz bir şekilde yönetmeye çalışın. Zamanında geldiğinizde, ancak daha  önce koştuğunuzda bile, ortalanmış ve yeterince odaklanmayacaksınız.

12. Kötü kıyafet

12. Kötü kıyafet

İstatistikler , ilk izlenimin% 55'inin görünümünüze bağlı olduğunu söylüyor. Bazı çalışmalar görünüşünüzün, boy, kilo, saç renginiz ve makyaj miktarınızın maaşınızın boyutunu etkileyebileceğini göstermektedir. Eğer birisiyle ilk kez tanışırsanız, kıyafet seçiminizde muhafazakâr ve nötr olmaya çalışın , cilalanın ve ağır parfüm kullanmayın.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları