Köpekler hakkında kesinlikle her şeyi bildiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Köpekler çok uzun zamandır etrafımızda yaşıyor olsa da, bu yazıda hala şaşırtıcı bir şey bulabilirsiniz. Mesela, bir köpeğin burnunun sadece kokuya karşı duyarlı olmadığını biliyor muydunuz, o kadar benzersiz ve çok işlevlidir ki, buna yerleşik bir mini bilgisayar diyebiliriz?

1. Köpekler kurtlardan gelmemiştir.

1. Köpekler kurtlardan gelmemiştir.

İster inanın ister inanmayın, modern kurtlar köpeklerin ataları değildir. Köpekler binlerce yıl önce ortadan kaybolan tamamen farklı bir türden köken almıştır. Modern Amerikan ve Avrupalı ​​kurtlar, DNA'larının% 99 oranında uyuşmasına rağmen, yalnızca çok uzak akraba köpekleridir.

2. Köpekler çeşitli ebat ve şekillerde şampiyonlardır.

2. Köpekler çeşitli ebat ve şekillerde şampiyonlardır.

Üreme işleminden dolayı, bu günlerde farklı renk, boyut, şekil, kürk ve fiziksel özelliklere sahip çok çeşitli  köpek ırkları var. Köpek ırklarının sayısının fazlalığı, evcil veya vahşi herhangi bir başka memeliden daha büyüktür. Dünyada 400'den fazla köpek ırkı olduğuna inanılmaktadır ve bu, yapay seleksiyon nedeniyle sürekli olarak büyüdüğünden dolayı sadece en iyi tahmindir.

Bununla birlikte, bu çeşitliliğe bir sınır vardır. Chihuahua'dan Büyük Dane'ye kadar bütün köpeklerin fizyolojisi, antik kurt fizyolojisine dayanır.

3. Köpeklerin ikinci bir burnu vardır.

3. Köpeklerin ikinci bir burnu vardır.

Köpeğin ikinci burnu, Jacobson Organı olarak da adlandırılan vomeronasal organ olarak bilinir . Jacobson'un Organı, insanların algıladıkları gibi sıradan kokulara karşı alıcı olmayan bir “koku duyusu” reseptörüdür. Başka bir deyişle, köpeklerin bir çift burnu vardır - hassas olan diğeri ise süper duyarlıdır.

4. Bir köpeğin burnu benzersiz bir şekile sahiptir.

4. Bir köpeğin burnu benzersiz bir şekile sahiptir.

Bir köpeğin burun baskısı , bir insanın parmak izi kadar benzersizdir ve bunları doğru bir şekilde tanımlamak için kullanılabilir. Doğru, kesinlikle aynı burun izine sahip 2 köpek yok. Kanada Kulübesi Kulübü, 1938'den beri kimliği doğrulamak için köpek burun izlerini kullanıyor.

5. Köpekler bazen sadece dikkat çekmek için hasta gibi davranırlar.

5. Köpekler bazen sadece dikkat çekmek için hasta gibi davranırlar.

Sahipler genellikle köpeklerinin daha fazla dikkat çekmek için hasta veya yaralı gibi davrandıklarını öğrenirler. Sonuçta çok hızlı öğrenenler.

6. Köpekler renkleri tanıyabilir.

6. Köpekler renkleri tanıyabilir.

Yıllarca köpeklerin her şeyi siyah-beyaz olarak gördüklerine inanılmaktadır. Aslında, köpekler bazı renkleri görebilir , ama neredeyse bizim kadar değil. Yeşil, sarı ve mavi renkleri görürler, ancak koyu gri olarak gördükleri kırmızıları tanıyamazlar.

7. Köpekler gülümseyebilir.

7. Köpekler gülümseyebilir.

Köpekler gülümser , ama her zaman yaptığımız aynı sebeplerden dolayı değil. Görünüşe göre köpekler, efendilerini onlara şefkat vermeye ikna etmek için gülümsüyorlar. Ama bir gülümseme her zaman köpeğin mutlu olduğu anlamına gelmez, aslında bir sinirlilik belirtisi olabilir. Yine de çok tatlı görünüyor.

8. Köpekler yalnızca kendilerini güvende hissettikleri yerlerde sırt üstü yatarlar.

8. Köpekler yalnızca kendilerini güvende hissettikleri yerlerde sırt üstü  yatarlar.

Uyku göbeği sadece evcil hayvanlar için yaygındır, bu çok savunmasız bir duruş olduğu için şaşırtıcı değildir. Ve evcil köpekler bile güvenli ve rahat hissetmiyorlarsa, karınlarını göstermezler. Fakat bu, köpeğiniz asla bu şekilde uyumuyorsa, kendini güvende hissetmeyeceği anlamına gelmez. Sonuçta kişisel bir seçim.

9. Köpekler suçlu hissetmezler.

9. Köpekler suçlu hissetmezler.

Pek çok sahip, yaramaz bir köpeğin suçlu olduğuna inanıyor, ancak bilim adamları bu suçlu görüntünün o andaki sahibinin jestlerine ve davranışlarına sadece bir tepki olduğunu söylüyorlar . Suçluluk duygusu çok karmaşık bir duygudur, köpek sadece belaya girmekten korkar. Bir noktada, köpeğiniz bu “çok üzgünüm” gözlerini yaptığında kalbinizin eridiğini öğrendi.

10. Köpeklerin gelişimini değiştirdik.

10. Köpeklerin gelişimini değiştirdik.

Araştırmaya göre, insanların istemeden köpeklerde Williams sendromu denilen şeyin bir varyantını geliştirdi. Köpekler, GTF2I ve GTF2IRD1 genlerindeki karakteristik varyasyonlarla kurtlardan farklıdır. Bu yapısal varyasyonlar, köpeklerde kolaylık ile sonuçlanır ve belki de köpeklerin kurtlardan çok daha sosyalleşebilmelerinin nedeni budur.

11. Köpekler içgüdüsel olarak insanlarla iletişim kurmaya çalışırlar.

11. Köpekler içgüdüsel olarak insanlarla iletişim kurmaya çalışırlar.

Çoğu zaman bir köpek yavrusu içgüdüleri ona hayatta kalabilmenin en iyi yolunun bir insanın, genellikle de sahiplerinin yanında olmak olduğunu söyler. Bu nedenle birçok köpek evde yalnız kaldıklarında kendilerini çok huzursuz hisseder: o anda onlara sonsuza dek terkedilmiş gibi görünmektedir ve artık kimse onlara bakmayacaktır

12. Köpekler insanlara çok bağlı.

12. Köpekler insanlara çok bağlı.

Birçok memeli, aşk, korku ve endişe gibi duyguları deneyimleyebilir, ancak köpekler, diğer hayvanlardan daha fazla duyguları ifade ettiği bilinmektedir . Ek olarak, köpekler insan bedenini ve ses tonlarını anlarlar.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları