Modern mühendisliğin göze çarpan özellikleri meyvelerini kazanmaya başladığında, ayakta duran şaşırtıcı gökdelenlerin gözle görülür bir şekilde gerçekleştiğini ve ayakta durduğunu görüyoruz. Her yeni inşaat tamamlandığında, daha yeni ve daha modern bir tasarım, aksi halde düşünülemez olan bir ihtimal yaratılıyor.

1. Bir Dünya Ticaret Merkezi - New York, ABD

1. Bir Dünya Ticaret Merkezi - New York, ABD https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freedom_Tower,_June_8,_2014,_West_Side_Street_View_(2).jpg

11 Eylül saldırısından sonra orijinal “Dünya Ticaret Merkezi” ni anmak için yapıldı. 2012 yılında tamamlanan One World Trade Center şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek bina 

2. Evrim Kulesi - Moskova, Rusya

2. Evrim Kulesi - Moskova, Rusya Igor3188 / Wikimedia Commons

 Emporis Skyscraper Ödülleri'nde 2015 yılında dünyanın en iyi gökdelenlerinden biri olarak 2. sırayı aldı. Bir DNA çift sarmalının şekli, bireylerin, ailelerin ve kuşakların bir araya gelmesini sembolize eder - dolayısıyla adı.

Agora Kulesi - Taipei City, Tayvan

Agora Kulesi - Taipei City, Tayvan Vincent Callebaut Mimarileri

Çevre dostu kule, bölgedeki en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Mimar Vincent Callebaut, 2010 yılında proje için tasarım yarışmasını kazandı. Basamaklı yeşil dış cephe, “sürdürülebilir eko-inşaatın öncü konseptini” sunuyor. Karbon ayakizimizi azaltmak gerçekten gelecek!

4. Lakhta Merkezi - Saint Petersburg, Rusya

4. Lakhta Merkezi - Saint Petersburg, Rusya http://lakhta.center/

1,516 ft yükseklikte, Rusya ve Avrupa'da en yüksek binadır. Eşsiz bir kule, dünyadaki en kuzey gökdeleni. Binanın temelinin beton dökülmesi, en büyük sürekli beton dökümü olarak Guinness Dünya Rekoru olarak tescillendi. Kule tasarımı için ilham kaynağı doğanın kendisidir - bir çiçeğe, bir aleve, bir buz fenerine, bir deniz fenerine ve bir kuleye dönüşen üst kısım.

5. W350 - Tokyo, Japonya

5. W350 - Tokyo, Japonya

2041 yılında tamamlanması beklenen  , W350 kulesi dünyanın en yüksek ahşap gökdeleni olacak. Yapı doğayı akılda tutarak tasarlanmıştır - insanlar taze bir esinti ve binanın içindeki güneşin tadını çıkarabilirler. Kentsel bir ortamda, sıcaklık ve sakinlik yaymak için çok ihtiyaç duyulan boşluğu sağlamayı amaçlamaktadır .

6. Dinamik Kule - Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

6. Dinamik Kule - Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Bu devrim niteliğindeki binanın her seviyesi  , sakinleri tarafından döndürülebilir mimar David Fisher, bu binaları “zamana göre tasarlanan, yaşam tarafından şekillendirilen - vizyonumuzu her yönüyle yeni bir hayata açacak” olarak adlandırıyor.

7. Büyük Lisboa - Makao, Çin

7. Büyük Lisboa - Makao, Çin

Dışında ve iç kısmında gerçekten görkemli olan ikonik gökdelen, Macau silüetinde Modern Macau'yu temsil eden cesur ve gösterişli coşkuyla öne çıkıyor. Tüylü tasarımın ilham kaynağı, hem Macau hem de Güney Amerika tarafından paylaşılan Portekiz etkisini yansıtan egzotik bir Brezilya baş elbisesiydi. Oteldeki kalıcı göstergede dünyanın en büyük yastık şeklindeki pırlanta olan “The Star of Stanley Ho” var.

8. Moskova Devlet Üniversitesi - Moskova, Rusya

8. Moskova Devlet Üniversitesi - Moskova, Rusya lskopytov / Wikimedia Commons

Dünyanın en yüksek eğitim binasını barındıran tarihi , kurucusu olarak adlandırılan Lomonosov Üniversitesi olarak bilinen 1755 yılına kadar uzanıyor  . Uzun zamandır devam eden bir akademik mükemmellik geleneği olan MSU, en eski ve en ünlü Rus üniversitesidir - bir dizi ünlü bilim insanı ve Nobel Ödülü kazananı içeren mezunlar.

The Big Bend — New York

 The Big Bend — New York Oiio Studio

4.000 m uzunluğundaki kemerli gökdelen, Big Bend, eğer inşa edildiyse, dünyanın en uzun binası olacaktı. Manhattan'daki gökdelen yüksekliği ile ilgili kısıtlamaları önlemek amacıyla Ioannis Oikonomou tarafından tasarlanmıştır.

10. Al Noor Kulesi - Kazablanka, Fas

10. Al Noor Kulesi - Kazablanka, Fas

Bu önerilen yapı, tamamlandığında, Afrika kıtasındaki en yüksek bina olacaktır  . Fransız tasarımcı Amédée Santalo tarafından kavramsallaştırılan kulenin tasarımı, dolmakalemlere benziyor - Afrika'nın geleceğinin Şeyh Tarek bin Ladin tarafından yeniden yazılmasını simgeliyor.

11. Cidde Kulesi - Cidde, Suudi Arabistan (yapım aşamasında)

11. Cidde Kulesi - Cidde, Suudi Arabistan (yapım aşamasında)

2020 yılında tamamlanacağı tahmin edilen Cidde Kulesi, dünyanın 1 km (3,281 ft) yüksekliğine ulaşan ilk bina olacak. Yere yayılan bir yaprak demetinden ilham alan kule, İngiltere'nin ekonomik ve kültürel yapısının bir sembolü olan büyüme, refah ve bölgesel kalkınmayı belirtme çabası olarak tasarlandı.

12. Krallık Merkezi - Riyad, Suudi Arabistan

12. Krallık Merkezi - Riyad, Suudi Arabistan

Dünyadaki en yüksek üçüncü bina olan “delikli” olan Krallık Merkezindeki büyük açıklık, sürekli değişen renklerle geceleri aydınlatılıyor. Tepedeki ters kemer, kentin “kolyesi” olarak tanımlandı.

Hangi binayı en etkileyici buldunuz? Bu etkileyici gökdelenlerin tasarımlarının ardındaki ilham kaynağını biliyor muydunuz?


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları