Ransomware sadece PlayerUnknown's Battlegrounds oynuyorsanız bilgisayarınızın dosyalarını şifresini çözüyor.

Ransomware'in yeni bir parçası, virüslü bilgisayarların dosyalarını, kurbanları, popüler savaş-royale atıcı, PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) oyununu oynayana kadar kilitliyor.

"PUBG Ransomware" adlı kötü amaçlı yazılım, ilk olarak MalwareHunterTeam tarafından keşfedildi ve Bleeping Computertarafından rapor edildi Diğer fidye türlerinde olduğu gibi, kullanıcının dosyalarını şifreleyerek, kullanıcının şifresini çözecek bir şey yapana kadar onları erişilemez hale getirmek için çalışır. Diğer ransomware türlerinden farklı olarak, bu bir video oyunu ile sadece bir kez para veya cinsel görüntü alışverişi içermez.

“Dosyalarınız PUBG Ransomware tarafından şifrelenmiştir!” Fidye notu okur. “Ama endişelenme! Kilidini açmak zor değil. Ben para istemiyorum! Sadece PUBG 1Hours [sic] oyununu oynayın! ”As Bleeping Bilgisayar notları, fidye gerçekten bilgisayarınızı kilitlemek etmez ve oyunla ilgili bir koşu sürecini izleyerek PUBG oynuyorsanız denetler. Bu kilit, belirtilen saatin aksine atıcıyı üç dakika oynadıktan sonra kaldırılır. Kötü amaçlı yazılımlar da atlamak için oldukça kolaydır - çünkü yalnızca işlem adını arar, TslGame.exe adında herhangi bir yürütülebilir dosyayı çalıştırarak PUBG'nin birkaç dakikasını oynatabilirsiniz .

Kötü amaçlı yazılımın yaratıcıları, dosyalarınızı serbest bırakmak için programa yazılabilen fidye notunun içinde bir şifre çözme kodu da içerir. Bu, kötü amaçlı yazılımın yaratıcılarının hayatları ve ulusal hizmetleri kesintiye uğratmak için ölmediğini ve fidye yazılımının büyük olasılıkla bir şaka olarak tasarlandığını ileri sürmek için bir yol kat eder.

Bir video oyununun kötü amaçlı yazılımlar için pazarlık fişi olarak ilk kez kullanılmaması. 2017 yılında MalwareHunterTeam, Japon oyununun TH12 ~ Tanımsız Fantastik Nesnesi'nin 'lunatik ' seviyesinde 0,2 milyardan fazla puan alırsa kurbanlarının dosyalarını açacak bir parça fidye yazılımı ortaya çıkardı . Bu bir şaka haline geldi ve kötü amaçlı yazılım geliştiricileri oyunun gerekli puanı alması için zorlayacak bir araç yayınladılar.

Çok oyunculu bir tetikçi ile bir süre tehdidi en korkunç umudu olmayabilir, ancak kilitleme o kadar fazla sofistike hale gelirse NHS'nin zorlamak onun altyapısı boyunca PUBG yüklemek için? Büyük olasılıkla değil.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları