Herkes, antik çağlardan Dünyanın 7 Harikası'nı duydu. Ama inanın ya da inanmayın, dikkatimizi hak eden daha muhteşem binalar var.

14. Wujin, Çin'deki Lotus Binası

14. Wujin, Çin'deki Lotus Binası

Çin'in Wujin merkezinde, yapay bir gölden çiçek açan, Lotus Binası'dır. Güzel bina, adını ve şeklini çiçek açan nilüfer çiçeğinden alır. Mimarın fikri, havaya veya mevsime rağmen muhteşem bir atmosfer yaratmaktı. Bina, şehrin planlama bürosunun bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır.

13. Alpler'de inanılmaz bir otel

13. Alpler'de inanılmaz bir otel

Bu hala bir kavram, ama biz geçemedik. Bu otel Alplerde inşa edilmesi planlanmaktadır. Bina yaratıcısı Andrii Rozhko'dur ve dramatik dağ manzarasından esinlenmiştir. Otel engebeli bir uçurumun kucağına ve çarpıcı bir cam cepheye sahiptir.

12. Bahapur, Hindistan köyünde Lotus Tapınağı

12. Bahapur, Hindistan köyünde Lotus Tapınağı

Lotus çiçeğinin şeklindeki bir başka büyük bina, Bahai İnançının ana ibadet evidir . Kapıları, dine bakılmaksızın herkese açıktır. 9 kapı, tüm dinlerin birliğini simgeleyen tapınağın merkez salonuna götürür.

11. Rotterdam, Hollanda Kübik Evleri

11. Rotterdam, Hollanda Kübik Evleri

Rotterdam'daki Overblaak Caddesi'nde 40 evden oluşan bir grup var. Tüm dünyanın tersine döndüğü izlenimini veriyorlar. Evler, mimar Piet Blom tarafından inşa edildi ve tüm duvarlar ve pencereler 45 derece açılı.

Bu arada, içeride özel daireler var. Onlardan birinde yaşamak nasıl bir şey olduğunu merak ediyoruz!

10. Brüksel, Belçika'daki Atomium

10. Brüksel, Belçika'daki Atomium

Binayı görenler bunun sadece metalden yapılmış büyük bir heykel olduğunu düşünebilirler. Ancak, tam özellikli bir yapıdır. Tüpleri takip ederek, küreler arasında hareket edebilir ve bir bilim müzesine ya da bir restorana ulaşabilir. Atomium, 9 demir atomunu, bir demir kristalinin vücut merkezli kübik birim hücresi şeklinde tasvir eder.

9. Valensiya, İspanya Sanat ve Bilim Şehri

9. Valensiya, İspanya Sanat ve Bilim Şehri

Bu, modern mimarinin göze çarpan bir örneğidir ve Valensiya'daki parkın ortasındaki su üzerinde yer almaktadır. Gerçekten fütüristik görünüyor ve fantastik bir canavarın iskeletini hatırlatıyor. Kompleks 5 binadan oluşmaktadır: kapalı bir plaza, bir IMAX sinema, bir park, bir bilim müzesi ve bir oşinografik park.

8. Bakü, Azerbaycan Heydar Aliyev Merkezi

8. Bakü, Azerbaycan Heydar Aliyev Merkezi

Heydar Aliyev Merkezi, muhtemelen Bakü'deki en ilginç ve tanınmış binadır. "Yabancı" şekillere olan sevgisi ile tanınan zeki kadın mimar Zaha Hadid, binanın sıvı şeklini tasarladı. İçerisinde sergi salonları ve ofisler var.

7. Malmo, İsveç'te Emporia alışveriş merkezi

7. Malmo, İsveç'te Emporia alışveriş merkezi

Bu alışveriş merkezi İskandinavya'nın en büyüğü. Çift kıvrık cam, düşecekmiş gibi bina boyunca kesen köşegen kesimi sarar. İçeride, ziyaretçiler ve alışveriş yapanlar renkli yürüyen merdivenler, oturma sıraları yerine salıncaklar ve asma bahçeleri bulabilirler.

6. La Muralla Roja Calpe, İspanya'da

6. La Muralla Roja Calpe, İspanya'da

İspanya'nın güneyinde herkesin yaşamayı seveceği bir konut projesi var. Adı "kırmızı duvar" olarak tercüme edilebilir ve bina Arap Akdeniz bölgesinin popüler mimarisine açık referanslar yapar. Binanın içinde kırmızı renk mor ve maviye dönüşür.

5. Singapur'da Sanat Bilimi Müzesi

5. Singapur'da Sanat Bilimi Müzesi

Bu müze, Singapur'un başlıca turistik mekanlarından biridir. Şekli kavrulmuş avuç içlerinden birini veya bir lotus çiçeğini hatırlatır. Üstlerindeki bir gemiyle arka planda bulunan 3 gökdelen, lüks bir otel ve Singapur'un bir başka mimari şaheseri olan Marina Bay Sands.

4. Abu Dabi, BAE Kapısı

4. Abu Dabi, BAE  Kapısı

520 ft ve 35 katlarında, şehirdeki en yüksek binalardan biridir. Guinness World Records, Capital Gate'i "dünyanın en uzak eğimli insan yapımı kulesi" olarak onayladı. Kule 18 derece eğimlidir (karşılaştırma için Pisa Kulesi sadece 4 derece eğilir).

Gökdelenin ikinci adı, Abu Dabi'nin Pisa Kulesi'dir

3. Markthal, Rotterdam, Hollanda

3. Markthal, Rotterdam, Hollanda

Bu Pazar Salonu, dünyanın en güzelidir. Hollanda Kraliçesi bile açılış törenine geldi. Piyasa, bir kemer şeklinde bir konut binasının içinde yer almaktadır. Binanın içi Arno Coenen tarafından sanat eserleri ile süslenmiştir: meyveler, sebzeler, balıklar ve çiçekler. Bu yüzden bazıları Rotterdam pazarına Sistine Şapeli adını veriyor. Resim burada görülebilir .

2. Guggenheim Müzesi, Bilbao, İspanya

2. Guggenheim Müzesi, Bilbao, İspanya

Bu, Dekonstrüktivizm tarzında dünyanın en muhteşem binalarından biridir. Mimar Philip Johnson, bunu "zamanımızın en büyük binası" olarak nitelendirdi. Müzenin hem kalıcı hem de geçici sergileri var. Kalıcı sergi, 20. yüzyıl sanatına adanmıştır. New York'taki Guggenheim Müzesi ile karıştırmayın!

1. Graz, Avusturya Kunsthaus Graz

1. Graz, Avusturya Kunsthaus Graz

Bu modern sanat galerisi "Dost Alien" olarak adlandırılıyor. Bazı insanlar bir balinanın kalbi ya da binanın şeklindeki kudretini görürler. Kunsthaus, binaların organik, amip şekilli bir yapıya sahip olduğu mimaride bir hareket olan, blob mimarisinin yenilikçi tarzında yapılmıştır. Üstelik, "Alien" geceleri parlıyor.

Bonus: Sıra dışı bir açıdan mimari

Bonus: Sıra dışı bir açıdan mimari

Medya sanatçısı, Barselona'dan Victor Enrich , inanılmaz mimari yapılar yaratıyor, mevcut mimariyi yıkıyor ve yeniden yapılandırıyor. Hayal gücü ve bilgisayar destekli fotoğrafik manipülasyonun büyüsü sayesinde gökdelenler ve diğer binalar bükülüyor, bükülüyor ve içeriye dönüyor.

En çok hangi binalar sizi etkiledi? Hiç birini gerçek hayatta gördün mü?


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları