Houseplants, evlerimizi rahat ve göze hitap ediyor. Ancak, tüm insanlar bu yeşil süslemelere dikkat çekmiyor.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsaklı karanfilleri suya sokarsanız, yeşil lahanası bir süre sonra yetişir. Bu yeşil filizler yenilebilir ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Çin lâhanası

Çin lâhanası

Sadece alt kısmına sahip olsanız bile, Çin lahanasının yeni yapraklarını büyütebilirsiniz. Kök ucunu sığ bir su kasesine yerleştirin ve merkezden kurtarıldığını izleyin.

Yeşil soğanlar

Yeşil soğanlar

İhtiyacınız olan tek şey, bu sağlıklı sebze için sonsuz bir tedarikin olduğundan emin olmak için bir bardak, su ve birkaç yeşil soğan soğanıdır.

Havuçlar

Havuçlar

Havuç üstleri, suları sığ bir kaba yerleştirdiğinizde yeni yeşillikleri oldukça çabuk filizliyor. Bu yeşillikler yenilebilir, böylece bunları salatalarınıza ekleyebilir veya bal ile karıştırabilirsiniz.

Pırasa

Pırasa

Evde sonsuz bir pırasa kaynağı yetiştirmek için, önce alt kısımlarının 2 inç uzunluğunda olduğundan emin olun. Sonra bunları suya koyun.

nane

nane

Nane, çay, şeker ve farklı soslar için harika bir ektir ve büyümek oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey  köklerini suya sokmak

Fesleğen

Fesleğen

Aslında sürekli bir tedarik sağlamak için bakkaldaki bu bitkiyi almak zorunda değilsiniz. Bir bardakta fesleğen kolayca su ile büyüyebilirsiniz.

Biberiye

Biberiye

Eğer mutfağınızda biberiye yetiştirmek istiyorsanız , bu aromatik bitkilerden birkaçına ihtiyacınız olacaktır . Bu sapları suya koyun ve yakında kökler ortaya çıkacaktır.

Ancak, kökler yeterince uzun olduğunda, otlarınızı iyi drene edilmiş toprakta dikmeniz gerekir.

Laleler

Laleler

Birçok insan, sadece bahçelerde lale yetiştirebileceklerini düşünüyor. Ancak, bu tam olarak doğru değil. Evinizde de bu güzel çiçeği yetiştirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, lale soğanlarını az miktarda su bulunan bir vazoya yerleştirmektir. 

Su sümbülü

Su sümbülü

Bu bitki topraksız kolayca büyüyebilir ve narin güzel çiçekleri ile çiçek açar.

Su sümbülünü bir akvaryumda büyütebilirsin.

Sümbül

Sümbül

Bu güzel çiçekleri evde kolayca büyütebilirsiniz. Sümbül soğanları, taşlarla dolu küçük bir vazoda ve az miktarda su koyun.

Sümbüller büyürken, yeterince ışık aldıklarından emin olun

Nergis zambağı

Nergis zambağı

Bu, toprağın çiçeklenmesini gerektirmeyen başka bir süs soğanı bitkisidir. İhtiyacınız olan tek şey bir vazo, ampulü sabit bir konumda tutmak için taş ve su.

Papirüs

Papirüs

Bu bitki ince kırılgan bir palmiye ağacına benziyor ve toprağın büyümesini gerektirmiyor. Tek ihtiyacı olan su.

Fiber optik çim

Fiber optik çim

Fiber optik çim, ortak adını fiber optik tele benzeyen ıslak çimen yapraklarından alır. Ayakta suda kolayca büyür ve bir vazoda harika görünüyor.

Fiber optik çim, tabanının etrafına plastik bir tüp koyarsanız mini palmiye ağacı etkisi yaratabilir.

Bambu

Bambu

Bambu oldukça hızlı bir şekilde büyür ve su ile dolu basit bir vazo tam yetişen bir bitki haline gelmesi için yeterlidir.

İçeride yetişen farklı bambu türleri var.

Epipremnum aureum

Epipremnum aureum

Bu houseplant genellikle toprağa sahip bir tencerede yetişir, ancak suda iyi yetişir. Epipremnum aureum'un diğer adı Devil's Ivy'dir çünkü öldürmek neredeyse imkansızdır ve karanlıkta kalsa bile yeşil kalır. Böylece, eviniz için harika bir süs bitkisi olabilir .

(Aglaonema)

 (Aglaonema)

Çin Evergreen bir su bitkisi değil, genellikle toprak ile bir tencerede yetişir. Bununla birlikte, büyümesi en kolay bitkilerden biri olduğu için, sudaki kadar iyi hissetmekle birlikte , büyümesi toprakta olduğu kadar hızlı olmayacaktır.

Kaktüsler dahil sulu meyveler

Kaktüsler dahil sulu meyveler

Bu houseplantlar çok popülerdir çünkü sık sık sulama ve büyümek için büyük kaplara ihtiyaç duymazlar. 

Tillandsia

Tillandsia

Bu egzotik bitki sadece topraksız büyümekle kalmaz, su olmadan da yaşayabilir. Bu bitkiyi ev dekorasyonu için nasıl kullanacağınıza dair birçok fikir bulabilirsiniz.

Tillandsia'nın iyi yetişmesi için nemli hava yeterlidir. Ancak yapraklarını ve köklerini zaman zaman bir su banyosuyla şımartabilirsiniz.

Houseplant hayranı mısınız? Evde hangi bitkilerin var? Bize aşağıdaki yorumlardan bahsedin.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları