Saçları yıkamak, görünüşte her gün yaptığımız çok basit bir süreçtir, bu yüzden zor olmamalı ya da özel bir bilgi gerektirmemelidir. Ancak, sadece birkaç kişinin bildiği çok az ama çok önemli şeyler var.

Nestfun olarak en pahalı saç ürünlerinin bile doğru saç bakımını garanti edemediğini söyleyeceğiz. Ve makalenin sonunda, saçınıza asla yapmamanız gereken şeylerle ilgili bir bonus var.

1. Yanlış saç bakım ürünlerini siz seçersiniz.

1. Yanlış saç bakım ürünlerini siz seçersiniz.

Şampuan seçiminde cilt tipi, saç tipi ve saç yapısına uygun olarak seçilmelidir . Yağlı bir kafa derisi varsa, agresif maddeler içeren ağır şampuanlar satın almayın. Saç derisini kuruturlar ve sebum üretimini arttırırlar. Besleyici ve nemlendirici şampuanlar boyalı saçlardan rengi daha hızlı yıkarlar. Bu nedenle, renginizi daha uzun süre korumak istiyorsanız, renkli saçlar için bir şampuan seçin.

2. Saç bakımını birbirinin yerine kullanıyorsunuz.

2. Saç bakımını birbirinin yerine kullanıyorsunuz.

Birçok insan bir saç mendilinin bir saç maskesi ile değiştirilebileceğine inanır. Bu yöntemin, donuk ve zayıf saçların iyileşmesine yardımcı olacağını düşünüyorlar. Gerçekte, bu doğru değildir. Bir balsamın noktası  saç manikürünü örtmek ve maskenin amacı saçı beslemek. Bir balsamın yerine maske kullanılması saçınızı ürünle aşırı yüklemeye yol açabilir ve daha duler ve kirlenebilir.

3. Şampuanlar için çok yüksek umutlarınız var.

3. Şampuanlar için çok yüksek umutlarınız var.

Bir şampuanın ana görevi  yıkamaktır . Nemlendirici değil, besleyici değildir, saç büyümesini artırmaz, saç yağlarını temizler. Tek istisna şampuanları tedavi etmek, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

4. Termal korumayı kullanmıyorsunuz.

4. Termal korumayı kullanmıyorsunuz.

Eğer saç kurutma makinesi ve ütü kullanmaktan hoşlanıyorsanız, termal korumayı unutmayınız . İyi termal koruma saçlarınızı güvende tutar ve şekillendirme işlemini kolaylaştırır. En önemli şey, krem ​​korumasının ütüler, kurutucular ve kıvırma için iyi olduğunu hatırlamaktır. Ve sprey koruması sadece saçları kurutmak için iyidir.

5. Çok ıslak saçlara maske ya da melisa sürdüğünüzde

5. Çok ıslak saçlara maske ya da melisa sürdüğünüzde

Saçınıza bir maske veya bir balsam koymadan önce , ekstra nemin çoğunu çıkarmalısınız . Sorun şu ki, su saç ve maske arasında bir engel oluşturuyor. Tabii ki, saçlar yumuşak ve parlak olacak ama maskeden tüm besinleri alamayacak. Saçlarını ovalamayın, hafifçe kurulayın ve birkaç dakika boyunca bir havluya sarın.

6. Silikondan korkuyorsunuz.

6. Silikondan korkuyorsunuz.

Silikon, düşündüğünüz kadar korkutucu değildir. Hatta faydalı olabilir. Kıvırcık veya hasarlı saçlarınız varsa, silikon bazlı ürünler sizin için çok iyi olabilir. Taraklamayı basitleştirir, hasarı önler ve saçın kurumasını önler. Saç derisini ve saçınızı özel bir şampuanla yıkamayı unutmayın.

7. Derin temizlik şampuanı kullanmazsınız.

7. Derin temizlik şampuanı kullanmazsınız.

Silikon bazlı ürünler kullanıyorsanız, saçlarınızı yıkamak için ihtiyacınız olan şampuan türü de budur. Derin temizlik şampuanı, kir ve yağı parçalayan kimyasallar içerir.

Derin temizlik şampuanı , yağlı bir kafa derisi olan ve sıklıkla silikon ve jel kullanan kişiler için iyidir. Derin temizlik şampuanı kullandıktan sonra, her zaman bir balsam veya maske kullanmalısınız. Bu tür şampuanların saç boyasını yıkadığını ve kafa derisini kuruduğunu unutmayın. Ayda bir defadan fazla kullanmayın.

8. İyi bir saç boyası kurtaracağını umarsınız.

8. İyi bir saç boyası kurtaracağını umarsınız.

Tabii ki, iyi boyalar harika şeyler yapabilir. Ama umutlarınızı fazla yüksek tutmayın. Split uçlar veya hasar görmüş saçlar herhangi bir ürün tarafından kaydedilemez. Sadece kesebilir ve büyümesini bekleyebilirsin. Boyalar sadece görsel bir etki sağlar.

9. Güneş korumasını kullanmazsınız.

9. Güneş korumasını kullanmazsınız.

Saçlarımız, tıpkı cildimiz gibi , yaz aylarında UV korumasına ihtiyaç duyar  . UV ışığı saçı kuru, kırılgan ve mat yapar ve doğal bir şekilde kurtaramaz hale getirir. Ne yazık ki, şapkalar saçlarınızı koruyamaz. Yani, SPF ile farklı spreyler ve maskeler kullanın.

Bonus: saçınıza zarar veren şeyler

Bonus: saçınıza zarar veren şeyler

1-Saç spreyleri . Saçlarını çok fazla kestiriyorlar, o kadar uzağa gidebilir . Hacmi tutmak istiyorsanız, saç spreyi kullanmayın.

2-Bir havluyla sarmak . Birçok kadın duş aldıktan sonra saçlarını havluya sarmaktadır. Bu gerçekten kötü bir fikir. Islak saçlar daha zayıftır ve saç dökülmesine neden olabilecek havlu ile çekilebilir.

3-Sıkı ponytails . Sıkı at kuyruğu havlu ile aynı etkiye sahiptir. Özellikle rüzgarlı havalarda, elverişlidirler, ancak sıklıkla takarsanız saçlarınız için çok kötüdür.

Başka saç bakım hatalarından haberin var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizi anlatın!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları