Fizikte iyi olsanız ve farklı fenomenlerin doğasını bilseniz bile, ne kadar etkileyici olduklarına şaşmamakta yardımcı olamazsınız. Sadece sizin için bulduğumuz resimlere göz atalım. Fotoğrafçılar top yıldırımını, bir su altı buz heykelini ve hatta bir duman girdabını yakalamayı başardılar.

ölüm sarkıtı

ölüm sarkıtı

Bir  brinikül neredeyse bir sualtı kristali gibi görünüyor. Deniz suyundan tuzlu su sızdığında oluşur, sonra denize gömülür ve bu inanılmaz sualtı buz heykelini yaratır. Bu briniküller için gerekli olan düşük sıcaklık nedeniyle, sadece Güney ve Kuzey kutuplarının çevresindeki okyanus sularında meydana gelirler.

Kar silindirleri

Kar silindirleri

Kar silindirleri rüzgarların oluşturduğu doğal olaylardır. Yol boyunca malzeme toplayarak kar parçaları toprağa üflenir. Kar silindirlerinin, çap olarak 2 ft kadar büyüdüğü bilinmektedir. Bu “toplar” çoğu zaman içi boştur, çünkü ilk katmanlar olan iç tabakalar zayıf ve incedir.

Mammatus bulutu

Mammatus bulutu

Bu bulutlar, mammatus olarak bilinir (“meme bulutu” anlamına gelir). Sıcak hava ile yükselen bulutların nefeslerine aykırı olan cepler oluşturan soğuk hava tarafından oluşturulurlar. Bu ilginç bulut sadece ortalama 10 dakika sürmektedir, ancak tam bir mammatus kümesi 15 dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

Aziz Elmo'nun ateşi

Aziz Elmo'nun ateşi

Elmo'nun ateşi , atmosferdeki güçlü bir elektrik alanındaki keskin bir nesneden gelen bir koronal akıntı biçimidir. Genellikle bir fırtına öncesi veya kışın kar fırtınası sırasında oluşur. Ek olarak, bu ışık bir kül bulutu içine giren bir uçağın ön kenarları boyunca görünebilir.

Geçmişin pek çok denizci, koronal deşarjların elverişli olmadıklarına inandılar ve patronları, Elmo veya Erasmo'dan sonra onları adlandırdılar.

şan

şan

Bir  ihtişam , konsantrik halkalardan oluşan ve bir gökkuşağına benzeyen su damlacıklarının neden olduğu optik bir olgudur. Bu halkalar ışık kırınımı nedeniyle oluşur.

Bu yanılsamanın tadını çıkarmak için, hemen arkasındaki ışık kaynağı (Güneş veya Ay) ile bir dağ ya da uzun bir köprü üzerinde durmanız gerekir.

Top Yıldırım

Top Yıldırım

Diğer doğal fenomenlerin aksine, top yıldırımının gerçek doğası  hala bilinmemektedir. En yaygın teoriye göre, bir fırtına sırasında meydana gelen ve garip yörüngelerde hareket eden, atmosferik bir elektrik fenomeni, bir topa benzeyen bir tür yıldırım.

Bazı bilim adamları, top yıldırımının fosfitler (ışığa ışık girmeden ışık görme deneyimi ile karakterize edilen bir fenomen) veya sadece halüsinasyonlar nedeniyle ortaya çıktığını düşünmektedir. Yine de, bu nadir fenomenle karşılaşan, fotoğraf çeken veya video kaydeden tanıkları görmezden gelemeyiz - bunu gördükten sonra, bunun sadece bir halüsinasyon olamayacağını biliyoruz.

hale

hale

Halo Güneş, Ay ve hatta sokak ışıklarının yanında parlayan bir halkadır. Bu fenomen, atmosferde asılı buz kristalleriyle (3-6 mil rakımda) etkileşen güneş ışığı tarafından üretilir. Işık, buz kristalleri tarafından yansıtılır ve kırılır ve dispersiyon nedeniyle renklere ayrılabilir. Çevreye ve yaylara benzeyen birçok çeşme vardır - muhtemelen parlak ve soğuk kış günlerinde bir tane görmüşsünüzdür.

Hafif sütunlar

Hafif sütunlar

Hafif bir sütun, ışığın atmosferde asılı olan çok sayıda buz kristalinden yansıması nedeniyle ortaya çıkan nadir bir halo türüdür. Kural olarak, bu fenomeni ancak dışarısı gerçekten soğuk olduğunda görme şansına sahipsiniz.

Bulut yanardönerliği

Bulut yanardönerliği

Güneş, kalın bulutların ardında saklanırsa ve aynı zamanda yakınlarda daha ince bir bulut varsa, bu güzel fenomenin tadını çıkarabileceksiniz . Güneşin konumuna bağlı olarak, farklı dalga boylarındaki ışık ışınları özel bir şekilde saptırıldıkça bir bulut renkli görünebilir ve sonuç olarak bu dalgaların ışığı farklı yönlerde gözümüze gelir. Renkler genellikle pastel, ancak bazen çok canlı olabilir.

serap

serap

Işık ışınları farklı sıcaklıktaki hava katmanları arasında büküldüğünde bir  serap oluşur. Bu durumda, ışık ışınları uzak nesnelerin veya gökyüzünün yer değiştirmiş görüntüsünü üretir.

Birkaç çeşit miraj var. Mesela, daha düşük bir serap (resimde olduğu gibi): Bir çölde, aslında aşırı ısınmış kumlu zeminin üzerindeki gökyüzünün yansıması olduğunda, köpüklü bir su yüzeyine benziyor.

Büyük ve düz buz kütleleri bulunduğundan, kuzey bölgeler için daha yüksek miraşlar yaygındır. Belki de bu etki sayesinde, İzlandalılar Grönland'ı keşfettiler.

Fata Morgana

Fata Morgana

Bu nadir optik fenomen çeşitli mucizelerden oluşur. Bu mirajlar, üzerinde bulundukları nesneleri büyük ölçüde çarpıtmakta ve bu etkiyi Avustralya'da çekilen bu resimde görebiliyorsunuz. Bu fenomenin adı, denizin dibinde yaşadığına inanılan peri Morgana'nın adıdır.

Bir  Fata Morgana oluşur çünkü bir ışık yansıması oluşturabilen farklı sıcaklıklarda hava katmanlarından geçtiğinde ışık ışınları bükülür.

Novaya Zemlya etkisi

Novaya Zemlya etkisi

İşte bir çeşit serap. Hem Kutup hem de Antarktik'te meydana gelen bir kutup seraptır. Güneşin aslında olması gerekenden daha yüksek olduğu ve meteorolojik duruma bağlı olarak Güneş'in bir çizgi veya bir kare gibi göründüğü izlenimini verir.

Işık ışınları farklı atmosfer katmanlarında bükülür ve kırılır ve Güneş'in gerçekte olduğundan daha yüksek olduğu görülmektedir. Muhtemelen isminden aldığınız gibi, insanlar bu olayı Novaya Zemlya takım adalarında fark ettiler  . 24 Ocak 1597'de, bir keşif ekibi Güneş'i, kutup gecesinin bitiminden 2 hafta önce gördü.

Duman girdabı

Temmuz 2017'de, insanlar Batı Yorkshire, İngiltere'de M62 üzerinde büyük bir siyah halka tarafından korkutuldu. Bazı insanlar, bunların başka bir dünyaya UFO'lar veya hatta portallar olduğunu düşünüyor. Ancak bilim adamlarının bir açıklaması var: Bu ürpertici siyah halkalar sadece duman girdabıdır. Örneğin, Yorkshire'da, bir savaşın yeniden yürürlüğe girmesinde sadece top ateşinin yan ürünü oldu.

Bunlar gibi RIngs, Kaliforniya, Kazakistan ve diğer bazı yerlerde de fark edilmiştir.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları