Tim Cook kim? Steve Jobs'dan devralmış olan Apple CEO'sunu araştırıyoruz.

Apple sadece trilyon dolarlık bir şirkete - ama dümendeki adam kim?

Tim Cook bir anda gezegendeki en görünür ve anonim bireylerden biridir. Kimsenin kendisi hakkında bazı gerçekleri çıkarmasını isteyin ve büyük olasılıkla büyük ihtimalle şaşkın olacaklardır.

57 yaşındaki , dünyanın ilk trilyon dolar şirketi olan Apple Inc.'in CEO'su olarak manşetlere çıkıyor . Ama bundan çok daha fazlası; kamu olarak eşcinsel olarak tanımlamak için bir Fortune 500 şirketinin ilk Genel Müdürü oldu; tüm hisselerini (120 milyon dolar) hayır kurumuna bağışlamaya söz verdi.

Cook'un geçmişe, eğitimine, kariyerine ve diğer gayretlerine, görevdeki Apple CEO'su hakkında bilmeniz gereken her şeyi getirmek için derin bir dalış yaptık.

Tim Cook kim?

Tim Cook, Mobile, Alabama kasabasında bir tersane işçisi olan Donald ve bir eczane çalışanı olan Geraldine'e. 1982'de Auburn Üniversitesi'nden endüstri mühendisliği alanında lisans derecesini almaya devam ederek Robertsdale Lisesi'ne devam etti.

Cook daha sonra 1988'de MBA derecesini üniversite prestijli üniversitesi Fuqua School of Business'den mezun olarak almaya hak kazandı.

12 yıl boyunca, Cook, Kuzey Amerika'nın yerine getirilmesinin direktörlüğüne hizmet eden zirvesinde, IBM'in kişisel bilgisayar işlerinin saflarına tırmandı. Sonraki yıllar, Cook'un son teknoloji işlerinde dolaştığını gördü; Intelligent Electronics'in bilgisayar satıcısı bölümünün Chief Operating Officer ve altı ay boyunca Compaq'da Kurumsal Malzemelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

1998'e kadar Cook'un Apple'a katılmasını isteyen Steve Jobs tarafından yaklaşılmamıştı. Cook, “Steve'le yaptığım ilk röportajdan beş dakikadan fazla olmamak kaydıyla, rüzgara dikkat ve mantık atmak ve Apple'a katılmak istedim” şeklinde aktarılıyor.

Tim Cook: Apple

Cook, dünya çapındaki operasyonlar için Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak başladı. Bu roldeyken de şöyle demişti: “Süt işinde olduğun gibi yönetmek istiyorsun. Tazelik tarihini geçerse, bir sorunun var ”dedi.

Cook daha sonra 2007'de operasyonlara öncülük etti ve Steve Jobs'un pankreas kanseri ile devam eden savaşından dolayı istifa etmesi gerektiğinde, Cook, 24 Ağustos 2011'de Apple'ın yeni CEO'su seçildi. Altı hafta sonra Jobs, komplikasyonları nedeniyle öldü. onun kanseri.

O zamandan beri Cook, şirketin CEO'su olarak hizmet verdi ve kapsayıcılığı ve kabulü üzerine odaklanmış bir liderlik stili benimsedi. 2012'de, Forbes , Cook'un “hoş olmayan kişilikleri olan insanları ayıklamak” olduğunu bildirdi. (Cook, bir uyum kültürü istiyor).

Hoş olmayan duygu, CEO’nun geç bir an önce durmaya çalıştığı bir şey; Şirket Ağustos 2018'de trilyon dolar değerinde bir değere ulaştığı zaman, Cook , şirketin değerinin finansal değerinin ötesine uzandığını iddia eden bir çalışan faturası gönderdi .

Cook, olayın “önemli bir kilometre taşı” olmasına rağmen, şirketin başarısının en önemli ölçüsü olmadığını ileri sürdü: “Steve, insan yaratıcılığının gücünün en büyük zorlukları bile çözebileceği inancına sahip olarak Apple'ı kurdu. Dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgınca olan insanlar yapanlardır. ”

“Bugünün dünyasında, görevimiz her zamankinden daha önemli. Ürünlerimiz sadece sürpriz ve zevk anları yaratmakla kalmaz, tüm dünyadaki insanları hayatlarını ve başkalarının hayatlarını zenginleştirmek için güçlendirir. ”

Tim Cook: Kişisel yaşam

2014 yılında Cook, Bloomberg Business'ın editörlüğünde eşcinsel olarak tanımlamak için bir Fortune 500 şirketinin ilk Genel Müdürü oldu . Cook, “Eşcinsel olmaktan gurur duyuyorum ve Tanrı'nın bana verdiği en büyük hediyeler arasında gey olduğumu düşünüyorum” dedi.

Kamusal olarak eşcinsel olarak tanımlanmadan önce, Cook, LGBT haklarının aktif bir destekçisi oldu; Ekim 2014'te Alabama Onur Akademisine seçilmiş üyeler seçildi - devletin en yüksek onuru (Cook'un doğduğu yer) vatandaşlarına ödül verdi.

Cook da politik bir avukat ve Obama'nın 2008 kampanyasına bağışladı. Ekim 2016'da, Hillary Clinton'ın ekibinin Cook'u başkan yardımcısı adayı olarak gördüğü ve bu durumun hayata geçmediği bildirildi.

Bu sırada Cook'un 4.30'luk başlangıçları insanları yabancılaştırabilir, ancak “insanlar, strateji ve icra” üzerine odaklanan liderlik tarzı kesinlikle olmaz. “Eğer bu şeyleri doğru yaparsanız,” bir zamanlar “dünya harika bir yer” dedi.

Cook'un yönetiminde, şirket yardımlarını bağışta artırdı, Cook'un kendisinin yapacağı sözü verdiği bir şey var; CEO, tüm hisselerini (120 milyon dolar civarında olduğu düşünülen) hayır kurumuna bağışta bulunmayı planlamaktadır.

Hayırsever yardımları, 2009 yılında Cook'un Steve Jobs'a karaciğerinin bir kısmını, ikincinin hastalığına karşı savaşmak için bir teklif vermesini teklif ettiğinde farklı bir dönüş yaptı. Çift, hayat kurtarıcı nakli mümkün kılan, nadir bir kan türü paylaştı. Cook, Jobs'un acil yanıtının empatik bir “hayır” olduğunu hatırlıyor: “Bunu yapmana asla izin vermeyeceğim. Bunu asla”diye bir rapor söz konusu olması.

İşte orada var. Esrarengiz Apple CEO'su Tim Cook'un bir toplantısı. Hayırseverlik, sosyal adalet ve geç (ve çılgınca saygı duyulan) Steve Jobs'a karşı ölümsüz bir saygıya sahip olan Cook, sadece insanların teknoloji devi olabilir.


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları