Hepimiz tatil yapmayı seviyoruz, ama çoğu insan ne kadar isterlerse istesinler çalışma kafamızdan atamıyoruz. Ancak bazı uzmanlar, insanlar belli bir yaşa ulaştıktan sonra, haftanın sadece 3 günü çalışmanın hem zihinsel sağlıklarına hem de üretimlerine fayda sağlayabileceklerini iddia ediyorlar.

2016 Melbourne Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada araştırmacılar, Avustralya'da 3.500 kadın ve 3.000 erkek olmak üzere binlerce işçiyi analiz etti. Bazı çalışma alışkanlıkları, sözcükleri ve sayı listelerini okumak da dahil olmak üzere akıl yürütme testleriyle uygulandı .

Araştırmacılar, yaşam kalitesi konularını göz önüne aldıktan sonra bile, insanların iş performanslarının haftada ortalama 25 saat sonra en üst seviyeye ulaştığını ve bu durumun bilişsel puanların en yüksek olduğu yer olduğunu da buldu. Buna karşılık, bu artan yetenekler insanların iş kalitesini arttırmalarına yardımcı olabilir.

Araştırmacılardan biri olan Keio Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olan Colin McKenzie , uzun çalışma saatlerinin beynin gücünü artırmaya yardımcı olabileceğini, ancak “bilişsel işlevlerin” “yorgunluk ve stres” yoluyla zarar görme riskini artırdığını açıkladı.

Çalışma, daha uzun saatler çalışan kişilerin, çalışmayan insanlardan daha düşük bilişsel yeteneklere sahip olduğunu göstermektedir. Lancaster Üniversitesi Yönetim Okulu'ndan Geraint Johnes'in belirttiği gibi, bilişsel yeteneklerdeki düşüş aslında haftada 40 saat sonra en hızlı şekilde azaldı.

Açıkçası, herkes kaç saat çalışabileceklerini tam olarak kontrol edemez ve çalışanların 24 saat ihtiyaç duyduğu işler vardır. Bununla birlikte, bu çalışma gereğinden fazla çalışmamak için özen göstermenin ve çalışanlara kendileri için zaman vermenin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, iyi bir iş ahlakı gibi iyi bir şeyin bile aşırıya götürülebileceğini hatırlamak önemlidir.

Haftada sadece 3 gün çalışmaktan mutlu olur musunuz? Haftanın 7 günü mutlu çalışacağın bir işin var mı? Bize hikayelerinizi bildirin ve paylaşın!


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver

Facebook Yorumları